Babiš netrvá na zrušení daňové slevy u podnikatelů

Ministr financí Andrej babiš

Ministr financí Andrej babiš Zdroj: ctk

Ministr financí Andrej Babiš netrvá na zrušení daňové slevy na poplatníka u podnikatelů využívajících výdajové paušály. Se zrušením slevy počítá návrh novely zákona o dani z příjmů, kterou poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení. Dnes by o tom měla jednat i koaliční rada.

Jak uvedla Česká televize, ministr financí Andrej Babiš netrvá na zrušení daňové slevy na poplatníka u podnikatelů využívajících výdajové paušály. Se zrušením slevy počítá návrh novely zákona o dani z příjmů, kterou poslalo ministerstvo financí (MF) do připomínkového řízení. Dnes by o tom měla jednat i koaliční rada.

Podle ministra to není jeho osobní návrh a celé je to ještě otevřená záležitost. MF navrhuje zrušení slevy na poplatníka u podnikatelů, kteří využívají 60procentní výdajový paušál. Na druhou stranu jim MF chce vrátit možnost uplatnit daňové slevy na manželku a na děti.

Podle návrhu by se dále měla omezit absolutní výše odpočtu u paušálních výdajů živnostníků využívajících 60procentní paušál. Podnikatelé, kteří používají 60procentní paušální výdaje ze svých tržeb, budou moci využít paušál jen do výše 1,2 milionu korun. To odpovídá meznímu příjmu dva miliony korun.

Například koaliční lidovci ovšem v úterý uvedli, že nepodpoří daňové změny, které ministerstvo financí navrhuje a které by se dotkly živnostníků. Nejmenší koaliční partner požaduje také vyšší slevu na dani na druhé a třetí dítě, než s jakou MF počítá.

Proti je taky opozice

Proti změnám daňových paušálů je i opozice. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska by se daňová zátěž v příštích dvou letech zvýšila zhruba o 40 miliard korun, šlo by tak o jedno z nejvýznamnějších zvýšení přímých daní od vzniku samostatného českého státu.

Návrh MF počítá také se navýšením slevy na dani na druhé a další dítě o 100 korun měsíčně nebo navrací daňovou slevu pracujícím důchodcům.