Babiš: Pokud někdo bere 12 tisíc, je to skandální. Platy v sociálních službách proto výrazně vzrostou

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Výdělky státních zaměstnanců příští rok porostou. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) plánuje od listopadu jejich plošné zvýšení o deset procent, následně by si měli polepšit zejména pracovníci v sociálních službách. Podle návrhu státního rozpočtu pro rok 2018 mají dostat jednorázově přidáno ještě o 24 procent navíc. Fiskální deficit má však dosáhnout 50 miliard.  

"Platy v sociálních službách jsou skutečně katastrofální. Pokud v nich někdo bere 12 tisíc korun čistého, je to skandální," uvedl Andrej Babiš.

Rozpočet na příští rok dále počítá s růstem důchodů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá proti letošku navíc 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře. Rozpočet ministerstva obrany by měl stoupnout o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun.

"Myslím si, že ten návrh je dobrý a řeší ty důležité věci," uvedl Babiš. Návrh rozpočtu počítá s výdaji 1342 miliard korun a s příjmy 1292 miliard korun. Ministr dodal, že ke konci roku 2017 bude státní dluh o 70 miliard nižší než v období těsně před nástupem současné vlády. "14 procent dluhu je navíc s nulovým nebo záporným výnosem, což je důsledkem příznivého ratingu, stejně jako naší efektivní organizace veřejných financí," tvrdí Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka po zasedání vlády prohlásil, že návrhy ministerstva financí ve státním rozpočtu na rok 2018 jsou jen reakcí na schválenou nebo připravovanou legislativu. "To co dnes pan ministr Babiš představil je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," uvedl Sobotka.

Problémem při přípravě rozpočtu podle Babiše představovalo čerpání evropských peněz. "Pokud resorty avizují nějaké čerpání a jejich odhady nefungují, tak není možné rozpočtovat. Já bych rád rozpočtoval nižší deficit, ale když navrhujeme mínus 50 miliard a rezorty jsou teď na mínus 100 miliard korun, tak je to maximum možného," uvedl.

"Do návrhu rozpočtu na příští rok se promítá předvolební boj o hlasy voličů. Návrh rozpočtu zohledňuje programové priority současné koalice, jejíž strany se navzdory sporům shodnou na předvolebních 'dárečcích', kterými si chtějí koupit voliče," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. "Kdyby vláda opravdu chtěla, nebyl by problém sestavit rozpočtový přebytek. Ale k tomu není politická vůle. Politický cyklus převzal kontrolu na rozpočtovým cyklem," doplnila ekonomka.

Podívejte se, jak se Babiš o víkendu loučil s funkcí ministra financí:

Pro Babiše znamenala dnešní tisková konference  zřejmě jeho poslední veřejné vystoupení v roli ministra financí. Babiše se rozhodl odvolat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nahradit by jej měl poslanec ANO Ivan Pilný.

Babiš dnes vyjádřil přesvědčení, že Pilný návrh státního rozpočtu převezme. "Pan Pilný tomu rozumí, tak předpokládám, že se s tím ztotožní," řekl. Prohlásil také, že svému nástupci nebude muset radit při práci na rozpočtu. Předpokládá nicméně, že jako předseda ANO bude chodit na jednání koaliční rady v případech, kdy se budou otázky spojené s rozpočtem řešit.

Končící ministr také podotkl, že Pilný bude při jednáních s ministry o výdajích patrně tvrdší než on. S Pilného návrhy na zavedení školného nebo na omezení plošného zvyšování platů a dávek ale nesouhlasí, i proto, že vláda musí plnit to, k čemu se zavázala v koaliční smlouvě. "Myslím, že ty návrhy pana Pilného dnes nejsou na stole," řekl.

ODS: Deficit 50 miliard v době růste je nepřijatelný

Návrh rozpočtu již kritizovala opoziční ODS. Navrhovaný deficit 50 miliard korun je podle strany v době hospodářského růstu nepřijatelný. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek dříve uvedl, že Babiš lže, když tvrdí, že předložil návrh rozpočtu na rok 2018. Ze zákona podle něj vyplývá, že Babiš přijde pouze s limity pro jednotlivé kapitoly, což je spíš pracovní návrh k diskusi.

Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 60 miliard korun. Celkové příjmy letošního rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.

Priority MF v návrhu rozpočtu na příští rok:

- Snížení deficitu státního rozpočtu o 10 miliard korun proti schválenému rozpočtu na rok 2017 na 50 miliard korun

- Zvýšení výdajů na důchody - v porovnání s rozpočtem na rok 2017 porostou o 21,6 miliardy korun. Pro rok 2018 je navrženo zvýšení průměrného starobního důchodu o 501 korun

- Zvýšení výdajů na platy - o 21,8 miliardy korun vyšší než v letošním roce

- Zvýšení rozpočtového určení daní pro obce - podíl obcí na celostátním hrubém výnosu DPH se zvýší na 23,58 procenta ze současných 21,4 procenta. Jde o navýšení daňových příjmů obcí o 8,5 miliardy korun.

- Zvýšení výdajů na dávky nemocenského pojištění - pro rok 2018 navrženy 32,7 miliardy, tedy o 5,2 miliardy korun více než letos. V návrhu je zahrnuta vyšší nemocenská při déle trvající nemoci, otcovská poporodní péče a pečovatelská dovolená.

- Zvýšení výdajů na státní sociální podporu a dávky pěstounské péče meziročně o 4,5 miliardy korun

- Navýšení rozpočtu pro ministerstvo obrany o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun. Podíl výdajů na obranu by měl v roce 2018 dosáhnout 1,13 procenta HDP.

- Navýšení plateb státu za státní pojištěnce o 3,4 miliardy korun. Vyměřovací základ pojistného na veřejné zdravotní pojištění se zvýší ze současných 920 korun na 969 korun.

- Podpora sportu - navýšení ze šesti na sedm miliard korun

- Výzkum, vývoj a inovace - pro rok 2018 jsou navrženy výdaje o 500 milionů korun vyšší než letos