Babišův Agrotec může mít problém, kauza zakázek České pošty jde k soudu | E15.cz

Babišův Agrotec může mít problém, kauza zakázek České pošty jde k soudu

Česká pošta partner v Bedřichově
Česká pošta partner v Bedřichově
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žalobci poslali k soudu případ deseti lidí a tří firem, kterých se týká kauza manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami figuruje hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce. Žalobce Zdeněk Matula uvedl, že v této souvislosti před soud posílá čtyři zástupce zadavatele, čtyři zástupce dodavatele a dvě dodavatelské firmy.

Další část případu se týká zakázky na nákup pneumatik a náhradních dílů, kvůli které by měl před soudem stanout jeden zástupce zadavatele, jeden zástupce dodavatele a dodavatelská firma.

Žalobce je viní ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. Obvinění se podle obžaloby dopustili také podplacení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Policie kvůli kauze v dubnu 2014 zasahovala v centrále České pošty v ulici Politických vězňů v centru Prahy a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu.

Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila.

Babiš: Moje firma Agrotec je nevinná

Kauzu rozkrýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který navrhl obžalobu loni v srpnu. Žalobci tedy poslali k soudu případ po deseti měsících. Matula sdělil, že rozhodl po delší době, jelikož má kauza rozsáhlý spisový materiál. Zároveň musí u soudu zastupovat jiné rozsáhlé kauzy. Státní zástupce například dozoruje kauzu manipulace se zakázkami nemocnice Na Homolce.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je přesvědčený, že firma Agrotec z jeho koncernu Agrofert, která figuruje v kauze manipulace se zakázkami České pošty, je nevinná. Obvinění podle něj nemá reálný základ.

Babiš vítá, že se kauza dostala až před soud. „Jsem rád, protože jsem přesvědčen, že moje firma je nevinná a že u soudu se ukáže, že to obvinění je neodůvodněné, že nemá žádný reálný základ,“ řekl Babiš.

Agrotec věří v nevinu zaměstnanců, pošta nechce věc komentovat
Společnost Agrotec věří, že její zaměstnanci v kauze zakázek pro Českou poštu nespáchali žádný trestný čin a že nezávislý soud rozhodne o jejich nevině. Česká pošta chce vyčkat s reakcí na rozhodnutí soudu.

„Připomínáme, že jde primárně o kauzu České pošty, nikoli společnosti Agrotec. Zatažení Agrotecu do vyšetřování nám od počátku přijde velmi podivné. U prošetřovaných veřejných zakázek k žádnému obchodu mezi Českou poštou a Agrotecem nedošlo, nebyla dodána jediná pneumatika a nikomu nevznikla žádná škoda,“ uvedl mluvčí Agrotecu Karel Hanzelka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video