Bárta si chce vyřídit účty s Pospíšilem. Bude kandidovat v Plzni | E15.cz

Bárta si chce vyřídit účty s Pospíšilem. Bude kandidovat v Plzni

Vít Bárta
Vít Bárta
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dosavadní neformální lídr VV Vít Bárta bude kandidovat v krajských volbách v Plzeňském kraji. Chce tím bojovat za očistu svého jména a střetnout se s lídry plzeňské ODS Jiřím Pospíšilem a Romanem Jurečkem, kteří podle něj před rokem stáli za útokem na VV. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Místopředsedkyně VV Karolína Peake a Dagmar Navrátilová považují Bártův plán za nešťastný. Pospíšil Bártovu kritiku označil za účelový útok, za kterým je snaha VV získat ministerstvo spravedlnosti.

V politice chce Bárta, který byl v pátek nepravomocně odsouzen za uplácení svých kolegů ve sněmovně, pokračovat mimo VV, aby stranu nezatěžoval. Jiný politický subjekt prý nyní budovat nechce. Poslaneckého mandátu se nevzdá, nabídne ale odchod z poslaneckého klubu VV. „Myslím, že je to pro stranu lepší, abych přestal být členem poslaneckého klubu,“ řekl. Kloní se prý k tomu, že by ve sněmovně dále nezastupoval vládní koalici.

„Rozhodl jsem se kandidovat v Plzeňském kraji do kraje především proto, abych dále nevzdal boj s tím, co pan Jurečko a pan Pospíšil provedli Věcem veřejným. Přejdu do útoku a dále budu bojovat naopak za zlepšení politické kultury,“ řekl Bárta. Jurečko a Pospíšil podle něj byli aktivně zapojeni do loňské přípravy vnitrostranického převratu ve VV.

Bárta nebude v krajských volbách zastupovat VV. „Já jsem se rozhodl, že dále budu bojovat a nemíním při tom poškozovat parlamentní Věci veřejné, řekl. Kandidovat by prý mohl za občanské sdružení, soubor politických stran či konkrétní politickou stranu. „Na to je ještě dost času,“ řekl.

„Považuji to za nečekaný a asi i nešťastný nápad. Jak jsem již řekla dříve, po všem, čím si prošel, by se měl stáhnout, odpočinout si a nabrat síly na odvolací proces a případný návrat do politiky,“ řekla místopředsedkyně VV Karolína Peake. Také podle další místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilové Bártův nápad nemůže mít pozitivní výsledek. „Doufám v počátek sebereflexe strany a návrat k realitě a práci,“ řekla agentuře.

Pospíšil: VV usilují o ministerstvo, proto na mě Bárta útočí

Ministr spravedlnosti Pospíšil Bártovu kritiku označil za účelový útok. „Vidím v tom další snahu útočit na mne, protože všichni vědí, že VV dlouhodobě chtějí získat ministerstvo spravedlnosti,“ řekl. Zdůraznil, že v Plzeňském kraji nekandiduje, v regionální politice se prý neangažuje. „Vůbec nechápu, jaký smysl má, že chce kandidovat a svádět nějaký imaginární boj se mnou. Já jsem panu Bártovi nikdy nic neudělal,“ řekl.

Bárta se proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5 odvolal a chce prokázat svou nevinu. Před rozsudkem řekl, že odejde z vysoké politiky, pokud bude odsouzen. „Vrcholná politika bezesporu není 250 nejvyšších ústavních činitelů, vrcholná politika je exekutiva a samozřejmě vedení sněmovny, ale nedomnívám se, že řadový poslanec je vrcholná politika,“ prohlásil dnes. Kvůli verdiktu se vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV a uvedl, že pozastavil členství ve straně. Ve sněmovně ale zůstal, přestože koaliční partneři VV požadují, aby se vzdal i mandátu poslance.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslava Kalousek dnes v pořadu televize Prima Family řekl, že Bártovo setrvání ve sněmovně je nepříjemným překvapením. „Odchod z vysoké politiky neznamená, že pozastaví své členství ve straně. Odchod z vysoké politiky znamená, že odejdu z těch funkcí, které mě do té vysoké politiky řadí. (…) Pokud tedy poruší svůj veřejný závazek, docela nám to vadí. Pro nás nemůže být koaličním poslancem,“ řekl Kalousek.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video