Bělobrádek nemá od ČSSD negativní reakci na lidovecké kandidáty | E15.cz

Bělobrádek nemá od ČSSD negativní reakci na lidovecké kandidáty

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek seznámil už v sobotu předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku se jmény lidoveckých kandidátů do vlády a nemá od něj v této souvislosti žádnou negativní reakci. Do vlády za lidovce míří místopředseda strany Marián Jurečka, exředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman a sám Bělobrádek.

Předseda KDU-ČSL v televizi Prima zároveň prohlásil, že naopak od předsedy hnutí ANO Andreje Babiše zatím žádnou reakci nemá. Se všemi se setká dnes odpoledne na dalším koaličním jednání.

„Já nevidím, žádný důvod, proč by měli ty naše nominace zpochybňovat, my jsme ty jejich také nezpochybňovali a uvidíme, jaké budou,“ prohlásil Bělobrádek. „Spíš bych očekával, že už se dnes dozvíme nominace od ostatních stran na jednotlivé posty ve vládě,“ dodal.

Celostátní výbor lidovců v sobotu souhlasil s tím, že strana přijme nabídku obsadit místo ministra zemědělství, kultury a jedno bez portfeje. Zemědělství by měl šéfovat místopředseda strany Marián Jurečka, kultuře poslanec Daniel Herman a předseda Bělobrádek má být ministrem odpovědným za vědu a inovace.

Veleba nepovažuje Jurečku za odborníka, protože ho nezná

Například prezident Agrární komory Jan Veleba podle Primy řekl o kandidátu na ministra zemědělství Jurečkovi, že ho nepovažuje za odborníka na zemědělství, protože nikdy nebyl na žádné agrární akci a nezná žádné jeho názory.

Bělobrádek se proti kritice svých nominantů ohradil. „Tak ono je to nejspíš tím, že pan prezident Veleba byl na akcích, kde byl i Marián Jurečka, jen ho neznal a nebo ho přehlížel,“ reagoval Bělobrádek. Podotkl, že komora lidovce na některé akce ani nezvala. „To, že pan prezident (Veleba) někoho nezná, neznamená, že to ještě není odborník,“ podotkl šéf KDU-ČSL.

ANO nemá zkušenosti s žádným resortem

Předseda poslaneckého klubu Jan Faltýnek podle Primy řekl, že poslední ministr zemědělství KDU-ČSL byl Josef Lux v 90. letech a že tedy lidovci nemají s tímto resortem zkušenosti.

„Já myslím, že hnutí ANO nemá zkušenosti s vůbec žádným resortem, takže by nemělo nést zodpovědnost za žádný resort, kdybych tuto logiku použil na ně,“ řekl. Připomněl, že sociální demokraté také už sedm let neměli žádného ministra.

Lidovci chtějí náměstky na všech resortech

Bělobrádek také považuje za přirozené, že ČSSD chce mít na ministerstvu zemědělství svého náměstka. „Protože my určitě budeme chtít náměstky na všech ostatních ministerstvech,“ dodal. Náměstek nominovaný ČSSD má mít na starosti Státní pozemkový úřad. Tento úřad má vliv na vydávání státního majetku v rámci církevních restitucí, které chtějí sociální demokraté revidovat.

„Já musím říct, že mě to uráží v tom smyslu, že tím pádem někdo předpokládá, že se budeme chovat nečestně, neeticky, že budeme porušovat platnou legislativu,“ prohlásil. Lidovci však podle něj musí být velkorysí. „Pokud je to nějaká podmínka pro to, abychom měli klid v koalici, tak to není žádná problematická věc,“ dodal.

Pavel Páral: Koalice hloupých nápadů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video