Bémova aféra vyvolala přestřelku mezi TOP 09 a ODS | E15.cz

Bémova aféra vyvolala přestřelku mezi TOP 09 a ODS

Pavel Bém
Pavel Bém
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes v nadsázce doporučil premiéru Petru Nečasovi (ODS), aby se po aféře kolem exprimátora a poslance ODS Pavla Béma "stáhnul do kláštera a podstoupil čtyřicet dní pokání". Schwarzenberg ale zdůraznil, že není jeho úkolem řešit problémy ODS a radit vládnímu partnerovi. Schwarzenbergova poznámka vyvolala reakce lídrů ODS, kteří naopak upozornili na možné korupční problémy TOP 09.

Nečas ve vyjádření reagoval slovy o tom, že Bůh má TOP 09 rád, protože veřejnost nezná obsah hovorů mezi Schwarzenbergem a podnikatelem Zdeňkem Bakalou či rozhovory místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se zbrojařem Richardem Hávou.

„Přiznávám se, že kdybych sám byl předsedou ODS a premiérem, tak asi bych vzal toto velikonoční období jakožto příležitost, abych se stáhnul do kláštera, (podstoupil) čtyřicet dní pokání a potom vyšel s rozhodnutím, jak ten problém řešit,“ uvedl dnes Schwarzenberg na dotaz, jak hodnotí dosavadní postup ODS v Bémově kauze.

Nečas uvedl, že Schwarzenbergovy výroky považuje za součást jeho prezidentské kampaně. „Kdybych byl předsedou TOP 09, řekl bych si v tomto předvelikonočním období, že Bůh mě má rád, protože veřejnost zná obsah hovorů mezi pány Bémem a Janouškem a nezná obsah hovorů například mezi pány Schwarzenbergem a Bakalou či Kalouskem a Hávou,“ uvedl.

Bakala před volbami do sněmovny v roce 2010 patřil mezi sponzory TOP 09, podpořil ale i ODS a VV. Kalouskův přítel Háva vlastnil zbrojařskou společnost Omnipol, která podle Kalouskových kritiků profitovala z Kalouskova vlivu na ministerstvu obrany.

Němcová se pustila do ministerstva práce

Proti Schwarzenbergově kritice se ohradila i první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Předseda TOP 09 by se prý měl věnovat průšvihům svých ministrů, nikoliv „kibicování do politiky ODS“. „Nechápu například, jak může ve vedení ministerstva práce a sociálních věcí tolerovat tak problematickou osobu, jako je Vladimír Šiška, který zodpovídá za miliardové zakázky oprávněně budící obrovské pochybnosti a o jehož napojení na byznys si cvrlikají vrabci na střeše,“ uvedla.

Bém v pondělí požádal kvůli kauze s odposlechy svých telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem o pozastavení členství v ODS, zůstává ale poslancem. Pět let staré odposlechy, které zveřejnil deník Dnes, ukazují Janouškův vliv na tehdejší dění na magistrátu.

Bémově rozhodnutí pozastavit členství ve straně předcházela Nečasova výzva, aby tak učinil, nebo se strana začne zabývat jeho vyloučením. Předseda ODS také Bémovi doporučil, aby složil poslanecký mandát. Jeho stanovisko podpořilo grémium strany.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video