Benešová prý varovala Ratha před akcí proti ČSSD. Dle ní šlo jen o drby | E15.cz

Benešová prý varovala Ratha před akcí proti ČSSD. Dle ní šlo jen o drby

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současná ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová (ČSSD) prý loni v souvislosti s krajskými volbami varovala exposlance Davida Ratha před údajně chystanou diskreditační akcí proti ČSSD. Měla se na ní podílet policie i žalobkyně Lenka Bradáčová. Rath to dnes uvedl u soudu, který projednává jeho korupční kauzu. Podle Benešové šlo ale jen o drby.

Exposlanec ČSSD o údajné diskreditační akci hovořil již dříve, tehdy však nechtěl upřesnit, od koho se tyto informace dozvěděl. Dnes prohlásil, že mu je sdělila členka ČSSD Benešová, advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně.

Rath tak u soudu, jenž se zabývá jeho korupční kauzou, reagoval na odposlech z kanceláře spoluobžalované, exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, která se na záznamu baví s dalším obžalovaným, svým druhem Petrem Kottem. Partneři probírali mimo jiné to, že se na sociální demokraty zaměřuje policie.

Byly to jen drby

Benešová však tvrzení Ratha odmítla, detailními informacemi prý nedisponovala. „Měla jsem jen obecně nějaké drby, co mi kdo donesl. A určitě jsem s panem Rathem neměla tak důvěrný vztah, abych mu říkala nějaké neověřené informace,“ citoval server Lidovky.cz vyjádření Benešové.

„Možná jsme probírali nějaké zákulisní informace, které v té době lítaly, ale určitě jsem neměla žádná konkréta, která by byla hodnověrná,“ dodala nynější ministryně spravedlnosti.

Rath lezl lidem na nervy

Někdejší poslanec a středočeský hejtman dále u soudu také uvedl, že výrazným subjektem, který se toho měl účastnit byla Bradáčová. Náznaky prý ukazovaly na to, že na některé lidi z ČSSD bylo cosi připravováno ve spolupráci s policií. „Mohl bych být jedním z prvních, protože jsem byl výrazný a lezl jsem mnoha lidem na nervy jako opoziční politik,“ dodal.

Kauza Rath
Žalobce Petr Jirát v kauze viní 11 lidí z upravování stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji vždy ve prospěch určité firmy. Organizátory byla údajně Pancová a Kott, který byl náměstek některých krajských nemocnic a dříve také poslanec a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. David Rath údajně o manipulacích věděl z pozice hejtmana kraje a prý se dělil o úplatky. Zbylí obžalovaní jsou manažeři a šéfové firem. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Rathovi a dalším, týká se i firem – například stavební společnosti Metrostav.

Bradáčová byla v době zatčení Ratha náměstkyní krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které původně jeho kauzu dozorovalo před přesunutím případu středočeskému žalobci. O dva měsíce později se stala vrchní státní zástupkyní v Praze.

Rath s tvrzením o Bradáčové přišel již v minulosti. Žalobkyně se k tomu nechtěla vyjadřovat, protože jí to prý nepřísluší a považuje to za součást obhajoby obžalovaného.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video