Brankář Bříza koupil hokejovou Spartu, zajistil si privátní financování | E15.cz

Brankář Bříza koupil hokejovou Spartu, zajistil si privátní financování

Hokejisté Sparty
Hokejisté Sparty
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hokejová Sparta mění majitele. Od Sportovního holdingu Praha, který klub ovládal od roku 2012, ji koupil její bývalý brankář a současný předseda představenstva Petr Bříza.

„Zhruba před rokem jsem od současných majitelů obdržel informaci, že se postupně chtějí stáhnout z veřejného života a svého akcionářského angažmá. Při aktuální znalosti všech detailů fungování a financování celé společnosti jsem se nakonec rozhodl převzít Spartu jako její nový vlastník,“ uvedl Bříza.

Za Sportovním holdingem Praha stojí miliardář Petr Speychal, vlastník společnosti ČKD Praha DIZ, která je v insolvenčním řízení a je vyšetřována kvůli podezření z daňových podvodů, a ruský podnikatel Jevgenij Myškovskij. Holding v minulosti vlastnil i hokejový klub Lev Praha, který hrál v Kontinentální lize a sídlil stejně jako Sparta v Tipsport areně, nebo basketbalový Nymburk.

„Jednání o prodeji klubu byla dlouhodobá. Abych mohl realizovat tuto transakci, zajistil jsem pro ni privátní financování,“ řekl Bříza, jenž si zároveň pochvaloval podporu od klíčových partnerů klubu.

„Navíc se nám v tomto období podařilo uzavřít nová strategická partnerství, která Spartě dodají po loňském přesunu do O2 areny další výrazný nárůst finanční stability,“ doplnil. Bližší informace chce zveřejnit na tiskové konferenci před startem extraligy ve čtvrtek 1. září.

Petr Bříza Autor: ctk
Petr Bříza

Jedenapadesátiletý Bříza působil ve Spartě až do roku 2006 jako aktivní hráč, následně se hned přesunul mezi funkcionáře a stal se generálním manažerem a následně i předsedou představenstva. Podle Veřejného rejstříku a Sbírky jistin je doposud i členem představenstva Sportovního holdingu.

„Moje majitelská vize se nemění. Naším cílem bude i nadále rozvoj klubu jak po sportovní, tak i společenské stránce. Viditelným rozdílem je fakt, že za Spartou v této chvíli vlastnicky nestojí žádná velká obchodní společnost,“ uvedl Bříza, který zároveň uvedl, že se nebrání „smysluplným jednáním“ o vstupu možných spoluinvestorů do klubu.

Bříza patří mezi hráčské legendy Sparty
HC Sparta Praha

—————

Rok založení: 1903

Klubové barvy: modrá, žlutá a červená

Web: www.hcsparta.cz

Největší úspěchy: 8x mistr ligy (1953-54, 1990, 1993, 2000, 2002, 2006-07)

Hala: O2 arena (kapacita 17 360 diváků)

Trenér: Jiří Kalous

Ostatní: jeden z nejpopulárnějších domácích klubů patří i k nejstarším čistě hokejovým celkům starého kontinentu; v nejvyšší soutěži hraje nepřetržitě od jejího vzniku s výjimkou sezony 1950/51; k největším hráčským legendám patří Vladimír Zábrodský, František Tikal, Karel Gut, Jiří Holeček, Jan Havel, Jiří Hrdina, Petr Bříza či Richard Žemlička; poslední titul získala Sparta v roce 2007, v uplynulé sezoně prohrála ve finále s Libercem; Sportovní holding Praha ovládal klub od roku 2012, kdy koupil podíl od podnikatele Antonína Charouze.
Petr Bříza

———-

Datum a místo narození: 9. prosince 1964, Praha

Vzdělání: Fakulta tělovýchovy a sportu na Univerzitě Karlově

Současné funkce: předseda představenstva HC Sparta Praha (od 2006), člen Rady Mezinárodní hokejové federace (IIHF; od 2016), viceprezident výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), zastupitel Hlavního města Prahy (od 2010), místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 a nezávislých

Sportovní kariéra: bývalý hokejový brankář; 4x vítěz české (čs.) hokejové extraligy (se Spartou Praha; 1990, 2000, 2002, 2006), bronz z ZOH v Albertville (1992), 4x bronz z MS (1989, 1990, 1992, 1993)

Ostatní: kariéru hokejového brankáře začal ve Slavii, poté hrál za České Budějovice, Jihlavu a v roce 1989 přišel do Sparty, se kterou získal ligový titul; po dvou letech odešel do zahraničí - působil ve Finsku (1991-93) a Německu (1993-99), v roce 1999 se opět vrátil do Sparty, se kterou vybojoval tři extraligové tituly; v reprezentaci odchytal 114 utkání, zúčastnil se třech olympiád a sedmi mistrovství světa; v roce 2006 se stal generálním manažerem a členem představenstva HC Sparta Praha, nyní je předsedou představenstva; v roce 2010 byl jako nestraník jedním z lídrů ODS v komunálních volbách v Praze a stal se členem pražského zastupitelstva, mandát pražského zastupitele letos obhájil na kandidátce TOP 09.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video