Brněnský radní Kratochvíl rezignuje sám, jeho odchod žádalo ANO | E15.cz

Brněnský radní Kratochvíl rezignuje sám, jeho odchod žádalo ANO

Tomáš Kratochvíl
Tomáš Kratochvíl
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brněnský radní Tomáš Kratochvíl, kterého hnutí ANO vyloučilo ze svých řad a chtělo odvolat z městské rady, sám rezignuje. Nechce dále blokovat situaci. Brněnská koalice se kvůli Kratochvílovi ocitla v krizi, lidovci se nechtěli na jeho odvolání podílet. Kratochvíl dnes ČTK řekl, že svou rezignaci oznámil e-mailem primátorovi Petru Vokřálovi (ANO). Oslovení koaliční partneři rozhodnutí Kratochvíla vítají. Současná spolupráce na radnici nejspíš bude pokračovat, změní se ale koaliční smlouva.

Vedoucí primátorovy kanceláře Ondřej Holík potvrdil, že primátor informaci dnes ráno obdržel. Kratochvíl chce ještě rezignaci podat v pondělí oficiální cestou, předpokládá tedy, že bude účinná k 16. listopadu. Kandidátem ANO na uvolněné místo radního by měl být podnikatel Pavel Staněk, řekl krajský šéf hnutí Marek Janíček.

Svým rozhodnutím chce Kratochvíl přispět k tomu, aby se v Brně přestalo politikařit a mohlo se pracovat. K rezignaci jej nakonec přiměla skutečnost, že na sněm brněnské organizace ANO údajně nemá být za týden pozván ani jako host. „Doufal jsem, že budu moci obhájit svou práci,“ uvedl Kratochvíl. Chce prý nadále z pozice zastupitele hájit program hnutí ANO.

Podle náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) je dobře, že Kratochvíl rezignuje. „Ale neřeší to stabilizaci koalice a to, aby měla pohodlnou většinu,“ uvedl Hollan. Domnívá se, že aktualizace koaliční smlouvy je nadále zapotřebí, což je také názor lidovecké náměstkyně Kláry Liptákové. „Současně považujeme za přínosné doplnit smlouvu o úmluvy zajišťující lepší komunikaci a hledání shody při samosprávě města,“ napsala Liptáková.

Se změnami podle Janíčka počítá i ANO. Nepůjde o programové body, spíše organizační změny. Zmínil například pravidelné schůzky. Revize koaliční smlouvy je nutná i kvůli personální změně ve složení rady a doplnění procesních pravidel fungování. „Na aktualizaci koaliční smlouvy už pracujeme, dnes jsme se na základních obrysech v koalici shodli,“ uvedl náměstek za zelené Martin Ander.

Kvůli Kratochvílovi se dokonce mluvilo o možném konci koalice

ANO Kratochvíla vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací a údajné poškozování jména hnutí, avšak lidovci s jeho odvoláním z rady nesouhlasili. Koaliční smlouva to podle nich neumožňovala. Dílčí výhrady ke zvolenému řešení situace měli i další koaliční partneři ze Strany zelených a Žít Brno.

Kvůli Kratochvílovi se dokonce mluvilo o možném konci koalice. Jak ANO, tak lidovci se potkali s vyjednavači z opoziční ČSSD. Na úterním zastupitelstvu nakonec ANO návrh na odvolání Kratochvíla nepodalo. Koalice místo toho chtěla situaci urovnat úpravou koaliční smlouvy.

Mezi 55 brněnskými zastupiteli je 13 zvolených za ANO, ovšem včetně Kratochvíla, který už členem hnutí není. Sociální demokraté mají 11 křesel, Žít Brno a KDU-ČSL po sedmi, ODS pět a KSČM, TOP 09 a Strana zelených čtyři zastupitele. V Brně se v uplynulých dnech vynořily spekulace o možném vstupu TOP 09 do koalice. „Zatím zůstáváme na platformě čtyřčlenné koalice,“ řekl ČTK Janíček. Předpokládá ale, že se uskuteční jednání s TOP 09 o možných podmínkách spolupráce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video