Češi si na nového ombudsmana počkají, poslanci zatím nikoho nezvolili | E15.cz

Češi si na nového ombudsmana počkají, poslanci zatím nikoho nezvolili

Stanislav Křeček
Stanislav Křeček
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Veřejným ochráncem práv se zatím nestane ani Stanislav Křeček ani Anna Šabatová. V prvním kole tajné volby totiž poslanci ani jednomu z nich nedali dostatek hlasů. Druhé kolo zřejmě proběhne v pátek, uvedl předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) Funkce není obsazena od prosince, kdy rezignoval Pavel Varvařovský.

Exposlance ČSSD a zástupce ombudsmana Křečka navrhl na ombudsmana prezident Miloš Zeman i Senát. Bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Šabatová má senátní nominaci. Šabatová před poslanci v nominačním projevu řekla, že by prohloubila spolupráci s veřejnou správou. Křeček se věnoval lidským právům.

Ombudsmana volilo v prvním kole 155 poslanců. Šabatová obdržela 61 hlasů, Křeček 44, padesátka poslanců tedy odmítla oba kandidáty. Ke zvolení bylo potřeba 78 hlasů.

Šabatová byla před volbou označovaná za favoritku. Její zvolení podpořilo hnutí ANO, TOP 09 i lidovci. Také grémium ČSSD svým poslancům doporučilo, aby dali svůj hlas Šabatové. Někteří zákonodárci ale doporučení vedení svých stran zjevně neuposlechli.

Pokud by nikdo z kandidátů neuspěl ani ve druhé kole, zákon uvádí, že do 60 dní by se musela konat nová volba. Prezident a Senát by navrhovali kandidáty znovu.

David Klimeš: Ombudsmana by bylo lepší zrušit

Pavel Varvařovský: Zvolili si mě, ať mě poslouchají

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video