Česká stopa v F1: Kde se vzala tradice, kterou vítězové Formule 1 drží dodnes?

.

. Zdroj: Rathgeber

Díky firmě RATHGEBER vítěze na pódiu F1 poznáte i podle etikety na jeho lahvi šampaňského. Bronzovou medaili symbolizuje měděná etiketa.
Nezapomínejme na nutnou odolnost všech etiket. Vždyť lahev Champagne při konzumaci odpočívá v chladicí nádobě.
Celý štítek je z výroby předohnutý a opatřený samolepicí vrstvou pro snadnou aplikaci a ideální přilnavost jak na lahvi, tak lakované dřevěné kazetě.
2D hliník s tloušťkou 0,5 mm je potištěný sítotiskem s odstínem barvy podle přání zákazníka. Stříbrná lesklá barva je určená pro lahve BRUT.
Chromotion proužek ve spodní části lahve a emblém je z flexibilního vrstveného plastu. Výsledný 3D efekt je vysoký až 1,5 mm.
5
Fotogalerie

Adrenalin, napětí, senzace – hotový koktejl emocí, který vrcholí sprškou šampaňského ze stupně vítězů. Láhev šampaňského dnes neodmyslitelně patří k oslavám vítězství nejen sportovních disciplín. Jak vlastně začala tradice, kterou odstartovala právě Formule 1 a na které dnes mají podíl i „zlaté české ručičky“?

Náhoda, která se zapsala do dějin

Šampaňské se jako cena pro vítěze na závodech Formule 1 objevilo hned na prvním světovém šampionátu v roce 1950. A kde jinde než na vůbec prvním francouzském Grand Prix na okruhu Remeš-Geux – oblasti plné vinic a šťavnatých hroznů, ze kterých se vyrábí pravé šampaňské. Šampaňské se tak brzy stalo symbolem vítězství, kterým si vítězní závodníci připíjeli na zdraví.

Díky firmě RATHGEBER vítěze na pódiu F1 poznáte i podle etikety na jeho lahvi šampaňského. Bronzovou medaili symbolizuje měděná etiketa.Díky firmě RATHGEBER vítěze na pódiu F1 poznáte i podle etikety na jeho lahvi šampaňského. Bronzovou medaili symbolizuje měděná etiketa. | Rathgeber

Tradice, kdy nejlepší závodníci už na stupních vítězů bouchají šampaňské a kropí okolní dav, se zrodila až o pár let později. Když v roce 1966 v Le Mans vyhrál Jo Siffert a přebíral vítěznou trofej, lahev se šampaňským mu vybouchla v ruce. Na lahev totiž pražilo slunce, které zvyšovalo tlak uvnitř. K tomu přidejme uvolněný korek a tradice je na světě.

Závod v roce 1966 se ještě nevysílal mezinárodně, a proto dnes někteří připisují původ této tradice Danu Gurneymu, který zvítězil o rok později. Říká se, že se Dan po závodu cítil dehydrovaný a pít šampaňské mu proto nepřišlo jako dobrý nápad. Navíc sám se alkoholu spíše vyhýbal. Když mu na stupních vítězů předali lahev Moëtu, vzpomněl si na Jo Sifferta a šampaňským pořádně skropil okolní dav. Od té doby se kropení šampaňským stalo jakýmsi vítězným symbolem.

Kdo stojí za šampaňským na F1? Moët, Mumm i perlička z Čech

Šampaňské vítězům Formule 1 dodávají přední vinařství. Na tradici se podílely slavné značky jako Moët & Chandon nebo Mumm. Ten ji držel dlouhých 15 let a v roce 2017 štafetu oficiálně převzalo šampaňské Carbon z Champagne House Devavry.

Carbon nezvolilo svůj název jen tak. Carbon anglicky znamená uhlík a samotná lahev šampaňského je potažena uhlíkovými vlákny. Tento materiál je totiž lehký a pružný, a přitom neuvěřitelně pevný. Právě proto se využívá i při konstrukci závodních formulí. Design lahve s tak typickým materiálem pro Formule 1 symbolizuje nové technologie a na pódiu skvěle doplňuje vítězné závodníky.

Materiál lahve ale není jedinou zajímavostí na oficiálním šampaňském Formule 1. Neobyčejné lahve doplňují speciální etikety, které vyrobila bystřická společnost RATHGEBER ve spolupráci s českou agenturou N.V.N. Ta působí přímo ve francouzských vinařských oblastech. Vedle jedinečných etiket pro šampaňské Leo De Verzay Champagne nebo zmíněného Moët & Chandon tak Rathgeber vytvořil další skvělý kousek prémiového značení, který dokonale doplňuje luxusní svět Formule 1. 2D hliník s tloušťkou 0,5 mm je potištěný sítotiskem s odstínem barvy podle přání zákazníka. Stříbrná lesklá barva je určená pro lahve BRUT.2D hliník s tloušťkou 0,5 mm je potištěný sítotiskem s odstínem barvy podle přání zákazníka. Stříbrná lesklá barva je určená pro lahve BRUT. | Rathgeber

Díky této české firmě vítěze na pódiu F1 poznáte i podle etikety na jeho lahvi šampaňského. Zlatou medaili symbolizuje zlatá etiketa, která označuje chardonnay Blanc de blancs, stříbrná medaile a tedy stříbrná etiketa v lahvi skrývá Brut a bronzové medaili patří Rosé s měděnou etiketou.

Všechny etikety jsou nejen krásné, ale i odolné. Na svém místě zůstanou i po tom, co lahve šampaňského odpočívají v chladicí nádobě s ledem. Na lahvi najdete celkem 3 etikety, na jejichž výrobě se podílely zlaté české ručičky.   

Každá z nich je vyrobena jinou technologií a z rozdílného materiálu. Dominuje jim hlavní čelní štítek z raženého 3D hliníku, který musí být pro snadnější aplikaci na lahev předohnutý. Tento skvost pak doplňuje hliníková etiketa na ručně vyrobeném dřevěném obalu, v němž je lahev uložena. Znalce pravého šampaňského tak nepřekvapí cena kolem 300 euro za lahodný šumivý mok o objemu 0,75l.

Prohlédněte si v galerii řemeslnou práci se štítky, pro kterou si prestižní vinařství vybralo právě bystřickou firmu Rathgeber. .. | Rathgeber