Firmy vydaly v prvním kvartále firemní dluhopisy jako za rok 2020 | E15.cz

České podniky vydaly v letošním prvním čtvrtletí firemní dluhopisy jako za rok 2020

České firmy vydaly za letošní první čtvrtletí korporátní korunové dluhopisy v celkovém objemu 30,6 miliardy korun.
České firmy vydaly za letošní první čtvrtletí korporátní korunové dluhopisy v celkovém objemu 30,6 miliardy korun.
• 
ZDROJ: Raiffeisenbank a.s.

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

České firmy vydaly za letošní první čtvrtletí korporátní korunové dluhopisy v celkovém objemu 30,6 miliardy korun. Šlo o stejný objem jako za celý loňský rok. Objem táhly zejména velké emise. Vyplývá to z Bond indexu společnosti Deloitte, který poskytuje přehled o českému dluhopisovém trhu.

Z dluhopisů vydaných v prvním čtvrtletí bylo 30,3 miliardy korun emisí nadlimitních a 250 milionů korun emisí podlimitních. „Objem nadlimitních emisí v prvním čtvrtletí 2021 byl mimořádně vysoký, nadprůměrný byl rovněž počet emisí,“ uvedl analytik Deloitte Roman Lux.

Hodnota nadlimitní emise přesahuje milion eur, tedy asi 25,4 milionu korun. Podlimitní emise podléhají minimální regulaci, není u nich například potřeba vyhotovovat prospekt, proto jsou zpravidla více rizikové.

Data v indexu ukazují, že podlimitní emise v prvním čtvrtletí nabízely v průměru o 3,3 procentního bodu vyšší kupónový výnos než emise nadlimitní (7,8 procenta proti 4,5 procenta). V prvním čtvrtletí se tak obrátil trend posledních let přibližujících se kupónových výnosů podlimitních a nadlimitních emisí.

Objem emitovaných dluhopisů v prvním čtvrtletí ovlivnily zejména emise dvou tranší společnosti NET4GAS v souhrnném objemu 11 miliard korun. Ta zaujala vedle velikosti emise a také na českém korporátním dluhopisovém trhu nevídaně dlouhou splatností sedm a deset let. Průměrná splatnost na českém dluhopisovém trhu je přitom nižší než čtyři roky.

Druhým významným emitentem byla Česká zbrojovka Group SE s emisí pět miliard korun, která sloužila mimo jiné k financování akvizice americké společnosti Colt.

U podlimitních emisí bylo první čtvrtletí průměrné či spíše lehce podprůměrné, což lze částečně přisuzovat legislativním změnám, například povinnosti registrovat všechny dluhopisové emise u Centrálního depozitáře cenných papírů.

„Dvě emise společnosti NET4GAS v souhrnném objemu 11 miliard korun ukázaly, že český dluhopisový trh dokáže pojmout daleko větší emise, než by se mohlo na základě historických dat zdát. Pravděpodobně tak můžeme na českém dluhopisovém trhu pozorovat převis poptávky po dluhopisech ze strany investorů nad nabídkou dluhopisů od emitentů,“ upozornil Lux.

Rozmach českého dluhopisového trhu započal v roce 2012 změnou právní úpravy. V posledních pěti letech roste objem nových emisí dluhopisů, vyjma roku 2020. Dluhopisové financování je atraktivní alternativa k bankovnímu financování pro stále větší množství firem a z důvodu nízkých úrokových sazeb na spořicích účtech přitahují dluhopisy také stále více investorů.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video