České zdravotnictví v evropském hodnocení překvapilo | E15.cz

České zdravotnictví v evropském hodnocení překvapilo

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Aktuální vydání uznávaného evropského žebříčku umístilo české zdravotnictví na třinácté místo.

Žebříček Euro Health Consumer Index (EHCI) 2016 zkoumá zdravotnické systémy z pohledu pacienta. Hodnotí tedy dostupnost služeb, informovanost pacientů, výsledky zdravotní péče, ale také úroveň prevence. České zdravotnictví předčilo v žebříčku to britské a umístilo se těsně za švédským.

„Některé systémy východních členů Evropské unie si vedou překvapivě dobře s ohledem na výrazně nižší výdaje na zdravotnictví, například Česká republika, Slovinsko a Estonsko,“ uvádí zpráva EHCI 2016.

Euro Health Consumer Index 2016 Autor: healthpowerhouse.com

I když se Česku umisťuje stabilně na nejlepších příčkách z regionu střední a východní Evropy, v některých oblastech by výsledky mohly být lepší.

Červenou dostalo Česko za několik bodů. Například to, že tu nejsou rozvinuté možnosti elektronického předepisování léků. Nedaří se v oblasti snižování úmrtí na kardiovaskulární nemoce.

Problematická je oblast prevence, kde získalo české zdravotnictví nízké známky v oblastech tělesné aktivity, alkoholu a krevního tlaku. Posledními červenými body je pak přístup pacientů k lékům na artritidu a obecně dostupnost nových léčiv.

Proti loňsku se podle žebříčku o něco zlepšily možnosti on-line objednávání. Tuto možnost zavedla mimo jiné zdravotnická síť EUC, která provozuje mimo jiné polikliniky a mamocentra. „Cítíme se jako ve studii zmiňovaní pionýři,“ uvedl Jan Hůlek z EUC.

Vše o zdravotnictví čtěte zde.

Euro Health Consumer Index 2016 Autor: healthpowerhouse.com

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video