Česko dál od EU dostává víc, než do ní odvádí. Rozdíl dosahuje téměř 20 miliard | E15.cz

Česko dál od EU dostává víc, než do ní odvádí. Rozdíl dosahuje téměř 20 miliard

ČTK

Česká republika získala v pololetí z rozpočtu Evropské unie o 16,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. Loni v pololetí čistá pozice ČR činila 66,6 miliardy korun a za celý loňský rok 79,6 miliardy korun.

ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 39,5 miliardy korun a odvedla do něj 22,8 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Snížení čisté pozice ve srovnání s předchozími roky je podle ministerstva způsobeno zejména zahajováním operačních programů pro období 2014 až 2020. "V předchozích letech tvořily hlavní část příjmů prostředky za programové období 2007 až 2013, které se nejvíce dočerpávaly v třech letech následujících po ukončení období," uvedl úřad.

Hlavní úlohu ve výsledné pozici Česka podle ministerstva v pololetí sehrálo čerpání peněz ze Společné zemědělské politiky a ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti programového období 2014 až 2020. Na politiku soudržnosti ČR za první pololetí letošního roku celkově obdržela 13,9 miliardy korun, příjmy ze Společné zemědělské politiky činily 25,6 miliardy korun, z toho přímé platby 21,5 miliardy korun.

Volný pohyb osob mezi Británií a EU skončí v březnu 2019, prohlásil mluvčí Mayové

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR do konce letošního června zaplatila do rozpočtu EU 496 miliard korun a získala z něj 1152 miliardy korun. Celkem Česko dosud získala z EU o 656 miliard korun více, než do něj odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2015 země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie.

V roce 2015 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 14 miliard eur (zhruba 364 miliard korun) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 9,5 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

Ekonomika poroste solidním tempem i příští rok, odhaduje ministerstvo

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!