Česko je kvůli padělkům chudší o 18 miliard korun, Evropa přichází o 2,16 bilionu korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Česko je kvůli padělkům chudší o 18 miliard korun, Evropa přichází o 2,16 bilionu korun

ČTK

Česká republika kvůli padělání přichází ročně o více než 18,5 miliardy korun a 13 800 pracovních míst. Přes 14,2 miliardy korun představují přímé ztráty v postižených odvětvích, což je 8,3 procenta jejich tržeb. Odhaduje to evropská agentura EUIPO, která spravuje zápisy ochranných známek a průmyslových vzorů. Celá EU podle studie agentury kvůli padělání a pirátství přichází ročně o 2,16 bilionu korun a 790 tisíc pracovních míst.

Jednotlivé studie zjišťovaly dopady padělání na devět odvětví. Jsou to kosmetika a výrobky pro osobní péči, oděvy, obuv a doplňky, sportovní potřeby, hračky a hry, šperky a hodinky, kabelky, hudební nahrávky, lihoviny a víno a také léčivé přípravky. Přímo v nich Česko ročně přichází o 8400 pracovních míst, další jsou v navazujících oborech.

"Relativní ušlé tržby a pracovní místa zaniklá či nevytvořená v důsledku padělání se v České republice pohybují nad průměrem EU," uvedla agentura. Česko je mezi zeměmi EU na čtvrtém místě z hlediska zaniklých či nevytvořených pracovních míst v odvětví sportovních potřeb, kvůli padělkům v tomto oboru přišla EU v České republice o více než desetinu pracovních míst.

Na celounijní úrovni se daňové příjmy vládních institucí ušlé kvůli padělání odhadují na 374 miliard korun, spočítala EUIPO. Evropské firmy kvůli padělkům na trhu ročně přicházejí o víc než 1,25 bilionu korun, tedy 7,4 procenta tržeb. Na dodavatele zasažených podniků připadá ztráta 915 miliard korun. Ušlé tržby představují téměř 500 tisíc zrušených nebo nevytvořených pracovních míst v postižených oborech, dalších 290 tisíc míst v navazujících odvětvích.

Česko patří v inovacích k unijnímu průměru, mělo by lépe chránit patenty

Studie provedl úřad EUIPO od března 2015 do letošního září. Příští rok se chystá vypracovat zprávy o hospodářských důsledcích padělání na další odvětví, například na chytré telefony a pesticidy.

Úřad EUIPO je decentralizovaná agentura EU sídlící ve španělském Alicante. Do letošního 23. března byl znám pod názvem Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM). V červnu 2012 pod úřad EUIPO přešlo Evropské středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví.

 

Historie padělatelství: Od holení mincí po moderní tiskové metody

 

Češi chystají obdobu Uberu ve službách. Konkurent je až v USA

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!