Česko je podle žebříčku sociálních rizik 28. nejbezpečnější | E15.cz

Česko je podle žebříčku sociálních rizik 28. nejbezpečnější na světě, vedou severské země

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podle indexu sociálního rizika (SRI), který vytvořila úvěrová pojišťovna Euler Hermes, patří České republice 28. místo v žebříčku nejbezpečnějších zemí z hlediska rizika sociálních problémů. Je na tom lépe než například Řecko či Itálie. Na prvních třech místech se umístily země ze severu Evropy.

Za rizikové události analýza považuje například protivládní protesty a jiné incidenty, které by mohly předcházet změnám v politice i v podnikání. SRI měří základní silné a slabé stránky a vnímání politiky, institucí a sociálního rámce ve 102 zemích, nesleduje však pravděpodobnost sociální krize ani nepředpovídá budoucí sociální nepokoje. Jde spíše o ukazatele zranitelnosti zaměřené na dlouhodobější rizika.

Nejvyšší hodnotu SRI mají Dánsko, Finsko a Švédsko, vykazují tedy nejnižší úrovně sociálního rizika. Na pátém místě je Německo, Francie na devátém. Naopak nejvyšší míru sociálního rizika vykazují Nigérie, Venezuela a Angola, kdy Venezuela a Angola patří k těm zemím, kde za posledních pět let nastalo nejvýraznější zhoršení.

Vůči systémovým sociálním rizikům jsou obecně více odolnější vyspělé ekonomiky. Všechny z nich se v žebříčku umístily do 35. místa. Mezi vyspělé ekonomiky s nejnižším umístěním patří Řecko (35. pozice) a Itálie (30. pozice).

Nicméně i v některých zemích s rozvíjející se ekonomikou jsou indikátory systémového společenského rizika srovnatelné s těmi, kterými byly ohodnoceny vyspělé ekonomiky. Jde především o země z rychle se rozvíjející Evropy, mezi které patří i Česko, Slovinsko, Estonsko, Chorvatsko, Slovensko, Polsko, Litvu a Maďarsko.

Lehce zvýšený index sociálního rizika během posledních pěti let je patrný v Polsku a Maďarsku. V krátkodobém výhledu vykazuje nejvyšší míru sociálního rizika Afrika a Latinská Amerika.

Euler Hermes je světovým lídrem v pojištění pohledávek a zastoupením ve více než 50 zemích. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele.

Pořadí vybraných zemí s nejnižším rizikem:

1. Dánsko 2. Finsko 3. Švédsko 4. Rakousko 5. Německo 6. Švýcarsko 7. Norsko 8. Japonsko 9. Francie 10. Portugalsko 23. USA 25. Velká Británie 28. ČR 30. Itálie 31. Slovensko 33. Polsko 60. Rusko 102. Nigérie

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video