Česko má za sebou nejteplejší den v roce, u Prahy naměřili 39,2 stupně | E15.cz

Česko má za sebou nejteplejší den v roce, u Prahy naměřili 39,2 stupně

ilustrační foto,
ilustrační foto,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešek se stal v Česku nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,2 stupně. Teplotní rekordy přitom padly na téměř všech stanicích s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Ze 138 těchto stanic nepadl rekord do 18:00 jen u jedenácti a na jedné byl původní rekord vyrovnán.

Do dneška byl dosavadním nejteplejším dnem roku 5. červenec, kdy se v polohách pod 600 metrů nad mořem vyšplhala nejvyšší teplota na průměrných 34,7 stupně. K dnešním 17:00 vystoupila teplota většinou na 33 až 37 stupňů, ojediněle až na 39 stupňů, uvedli meteorologové a doplnili, že i když vlivem velmi teplého vzduchu od jihu mohla i v podvečer na některých místech teplota ještě mírně stoupat, absolutní rekord celé České republiky, a to 40,4 stupně z 20. srpna 2012 v Dobřichovicích, zřejmě odolal.

Na pěti stanicích, kde meteorologové zaznamenávají teplotu aspoň 30 let, byl však překonán absolutní rekord pro celý červenec. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku a v Protivanově na Prostějovsku byl k 17:00 tento rekord vyrovnán. Ve Vsetíně bude dokonce naměřena absolutně nejvyšší teplota za celou dobu pozorování na této stanici, doplnil ČHMÚ.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video