Česko přišlo o dalších sedm miliard. Nedočerpalo unijní fondy | E15.cz

Česko přišlo o dalších sedm miliard. Nedočerpalo unijní fondy

Česko přišlo o dalších sedm miliard. Nedočerpalo unijní fondy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Česká republika za loňský rok nedočerpala z evropských fondů 6,8 miliardy korun, vyplývá to z nejnovějších údajů ministerstva financí. Potvrdila to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), jejíž resort je za čerpání evropských dotací zodpovědný. V lednu ministerstvo pro místní rozvoj odhadovalo zhruba desetimiliardový deficit, odhad z poloviny loňského roku počítal s nedočerpáním až 36 miliard korun.

Za celé programové období 2007 - 2013, v jehož rámci bylo možné čerpat evropské dotace až do konce loňského roku, Česká republika nedosáhla na 26,4 miliardy korun. Celkově měla k dispozici zhruba 700 miliard korun, což bylo nejvíce ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele. Na finální výši nedočerpání však budou mít ještě vliv výsledky auditů ministerstva financí, které se budou konat ve druhé polovině letošního roku. Konečná částka nedočerpání bude známa až při uzavření operačních programů ze strany Evropské komise, které lze očekávat v horizontu několika let.

„V lednu naše ministerstvo odhadovalo deset miliard, můj osobní tip byl osm miliard. Díky úsilí všech ministerstev se tuto částku podařilo dokonce snížit pod tuto hodnotu. Ve světle původních prognóz, které v nejhorším případě počítaly s nedočerpáním až 85 miliard korun, jde o obrovský úspěch České republiky,“ uvedla Šlechtová.

Role MMR jako národního koordinátora evropských fondů je podle ní nezastupitelná a plní svůj účel. Za celé programové období se podle údajů MMR podařilo uskutečnit více než 73.000 projektů, které přinesly až 85 tisíc pracovních míst. V aktuálním programovém období 2014 - 2020 je pro Českou republiku z evropských fondů vyčleněno zhruba 620 miliard korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!