Česko prý příliš ztěžuje volný pohyb občanů EU. Brusel hrozí soudem | E15.cz

Česko prý příliš ztěžuje volný pohyb občanů EU. Brusel hrozí soudem

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropska unie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise dnes pohrozila České republice soudem kvůli pravidlům týkajícím se volného pohybu občanů a jejich rodin po Evropské unii. Bruselu mimo jiné vadí, že lidé ze zemí EU a jejich rodiny musí k žádosti o potvrzení pobytu českým úřadům dokládat i to, že mají v ČR zajištěné ubytování.

To ale podle Bruselu není v souladu se směrnicí o volném pohybu, kterou státy měly do svého práva převést už do dubna 2006. Tato norma má mimo jiné zabránit přílišnému administrativnímu zatěžování lidí. Problém s převedením směrnice mělo kromě ČR dalších jedenáct států, na což je už komise dříve upozornila. S výjimkou Litvy však jiné země vnitrostátní pravidla upravily, jak komise požadovala. V případě Litvy se problém týká odpírání vstupu na její území a pravidel pro vyhošťování ze země.

Česko má nyní dva měsíce na odpověď. Pokud pro Brusel nebude dostatečná, může celou věc předat Soudnímu dvoru EU. V konečném důsledku by Praze mohlo hrozit uvalení sankcí. K němu však v obdobných případech dochází jen zcela výjimečně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video