Chovanec: Pokud měla policie stranit Číňanům, rezignuji. Na FAMU nepochybila | E15.cz

Chovanec: Pokud měla policie stranit Číňanům, rezignuji. Na FAMU nepochybila

Ministr vnitra Milan Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) neshledal v incidentu s tibetskou vlajkou na pražské FAMU porušení zákona. Policie, která při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga navštívila v souvislosti s vyvěšením vlajky budovu školy, byla podle něj jen neobratná a zbytečně horlivá. Uvedl to dnes v diskusním pořadu Partie televize Prima. Zároveň odmítl, že by policisté stranili Číňanům. Pokud se prokáže existence takového pokynu, odstoupí.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta.

„Pokud existoval pokyn, že mají čeští policisté stranit Číňanům, že mají každou tibetskou vlajku, kterou vidí, strhnout, tak já z funkce ministra odstoupím. Jestli takovýto pokyn existoval, tak nemám v politice co dělat,“ prohlásil Chovanec v reakci na výtky dalšího hosta pořadu Miroslava Kalouska (TOP 09).

FAMU se připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o standartu zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.

Chovanec se v pondělí sejde s děkanem fakulty Pavlem Jechem. Do té doby nechce zveřejňovat informace ze zprávy policejního prezidenta, kterou k postupu policie na akademické půdě obdržel. V předstihu ale zdůraznil, že policisté podle něj zákon neporušili.

Komorous má důvěru

Ministr se také vymezil vůči spekulacím o tom, že za příchodem dvou mužů do školy stál šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. „Pan Komorous má moji důvěru. Nemyslím si, že by v tom jakkoliv figuroval a hrál aktivní roli,“ řekl.

Kalousek v diskusi uvedl, že policie při návštěvě čínského prezidenta bezpochyby dostala centrální zadání a instrukce k tomu, jak se má chovat. Chovanec reagoval tak, že to „musí naprosto odmítnout“. Žádná taková metodika podle něj neexistovala.

„Žijeme v České republice. Pokud by tuto instrukci někdo dal několika stovkám policistů, tak je to venku do deseti minut - na facebooku, na twitteru, a je to správně,“ konstatoval. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem příštího týdne.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video