ČNB mění prognózy. Česká ekonomika poroste rychleji, než centrální banka dosud odhadovala | E15.cz

ČNB mění prognózy. Česká ekonomika poroste rychleji, než centrální banka dosud odhadovala

Guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámil 6. dubna 2017, že intervence a oslabování kurzu koruny končí
Guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámil 6. dubna 2017, že intervence a oslabování kurzu koruny končí
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos ČNB čeká růst ekonomiky o 3,9 procenta a příští rok o 3,4 procenta, uvedl guvernér Jiří Rusnok. 

V předchozí únorové prognóze centrální banka počítala letos s růstem ekonomiky o 3,6 procenta a příští rok s 3,2 procenta.

V případě vývoje inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku snížila na 1,7 procenta. V únorové prognóze počítala s 1,8 procenta. Pro třetí čtvrtletí 2019 odhad ponechala na 1,8 procenta.

"Nedávné snížení inflace pod dvouprocentní cíl ČNB odráželo odeznění loňských jednorázových faktorů a pokles dovozních cen. Domácí inflační tlaky nicméně zůstávají silné, ale budou se postupně zmírňovat," uvedl Rusnok.

Inflace tak letos podle něj bude pod dvouprocentním cílem, ale na horizontu měnové politiky se vrátí těsně ke dvěma procentům.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra vyrovnaná. Nejistotou pro případný růst i pokles inflace jsou síla a skladba domácích inflačních tlaků, vývoj kurzu koruny a vývoj v zahraničí.

Centrální banka v nové prognóze dál očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25 korun za euro a příští rok posílí na 24,40 korun za euro. V předchozí únorové prognóze ČNB letos počítala s kurzem 24,90 koruny za euro a příští rok s 24,50 korun za euro. Koruna dnes po jednání centrální banky posílila pod 25,50 korun za euro.

"Stejně jako po zveřejnění minulé prognózy se domníváme, že koruna bude posilovat méně, než centrální banka očekává. Zejména v případě, kdy je ČNB ohledně dalšího zvyšování sazeb více opatrná," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Pokud ovšem podle něj ekonomika bude pokračovat v současném příznivém vývoji, pak by kombinace spotřeby domácností tažené růstem mezd a pomaleji posilující korunou měla umožnit v druhé polovině letošního roku úrokové sazby zvýšit ještě dvakrát.

Rusnok dále uvedl, že nové prognóze odpovídá nejprve přibližná stabilita tržních úrokových sazeb a od přelomu roku 2018 a 2019 jejich další růst. "Významným omezením rychlejšího zvyšování sazeb bude nadále uvolněná měnová politika Evropské centrální banky," řekl.

Ministerstvo financí v dubnové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta a příští rok na 3,3 procenta. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 procenta, příští rok čeká růst o 2,8 procenta. Podle dnešní prognózy Evropské komise česká ekonomika letos poroste o 3,4 procenta a příští rok o 3,1 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video