ČSSD chce zdanit neprokázaný majetek za více než 10 milionů | E15.cz

ČSSD chce zdanit neprokázaný majetek za více než 10 milionů

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokraté chtějí zavést daň 76 procent na nemovitý majetek v hodnotě od deseti milionů korun lidem, kteří by nedokázali prokázat jeho původ. Byla by to nejvyšší daň v historii Česka, uvedla dnes Česká televize (ČT). Návrh daně z nelegálních zisků podporují i komunisté a Věci veřejné, ODS a TOP 09 jsou proti. ČSSD svůj návrh představí na sobotní konferenci.

„Pokud by poplatník nebyl schopen zdůvodnit, z čeho si například pořídil dům za 15 milionů korun, tak ten rozdíl, který by poplatník nedokázal vysvětlit, by byl zdaněn sankční sazbou 76 procent,“ řekl ČT předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vysoké daně na nelegálně nakoupený majetek uvalují finanční úřady například v Británii, Irsku nebo Itálii. Podobný zákon mělo i Slovensko, kde ho ale před třemi lety zrušil ústavní soud.

„Majetkové přiznání by se netýkalo movitého majetku, týkalo by se pouze registrovaných nemovitostí, to znamená pozemků, domů, bytů nad určitou cenovou hranici,“ vysvětlil televizi Sobotka. Kromě toho by museli podávat majetkové přiznání i lidé, kteří mají akcie nebo jiné majetkové podíly za více než pět milionů korun.

Věci veřejné by zašly ještě dál. Kromě vysoké daně chtějí prosadit daňovou amnestii pro všechny, kdo přiznají své nelegální příjmy z minula. „Nejprve musíme dát občanům příležitost k tomu, aby napravili své chyby,“ řekl ČT předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Těžko spravovatelná daň

Vládní ODS je proti. „Ten návrh se pokouší skandalizovat vlastnictví majetku. Přitom základním záměrem podobných úvah by mělo být zabránit trestné činnosti,“ řekl ekonomický expert ODS a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Michal Doktor.

Skeptické k rekordní dani z nelegálních příjmů je i ministerstvo financí. „Umím si představit i administrativně méně náročný nástroj potřebný ke zdanění nelegálně získaného majetku,“ řekl generální ředitel České daňové správy Jan Knížek. Sociální demokraté budou v sobotu aktualizovat programy své důchodové, daňové a zdravotní reformy. Představit by měli také plán boje s korupcí. Jejich konference uzavře veřejnou debatu o první části střednědobého programu ČSSD.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video