ČSSD prohrála soud s advokátem Altnerem. Musí mu vyplatit přes 300 milionů | e15.cz

ČSSD prohrála soud s advokátem Altnerem. Musí mu vyplatit přes 300 milionů

Zdeněk Altner
Zdeněk Altner
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strana bude mít problémy s financování kampaní jak letos před krajskými volbami, tak napřesrok v boji o Poslaneckou sněmovnu. Až ČSSD rozsudek obdrží, musí totiž do tří dnů peníze zaplatit. V opačném případě se vystaví riziku exekuce.

Po šestnácti letech skončila soudní pře mezi ČSSD a advokátem Zdeňkem Altnerem kvůli jeho nárokům za služby, které straně poskytl ve sporu o Lidový dům. Podle pravomocného rozsudku pražského městského soudu musí strana zaplatit Altnerovi 18,5 milionu korun a dalších více než 300 milionů na sankcích. Proti verdiktu je možné se ještě dovolat k Nejvyššímu soudu. Tento mimořádný opravný prostředek však nemá odkladný účinek.

Rozhodnutí přišlo v okamžiku, kdy partaje ladí detaily kampaní před letošními krajskými a senátními volbami. Pro socialisty bude obtížný hlavně souboj o regiony, kde v roce 2012 obsadili jedenáct z třinácti hejtmanských postů. Teď jim navíc budou chybět peníze na propagaci, což nahraje jejich úhlavnímu rivalovi, hnutí ANO majitele Agrofertu Andreje Babiše s jeho prakticky neomezenými finančními zdroji.

Hospodaření strany

Fakt, že loňské hospodaření ČSSD skončilo se ziskem zhruba 27 milionů, straně příliš nepomůže. V roce 2014, kdy byly obecní a senátní volby, vykázala ztrátu přes 47 milionu. „Sociální demokracie se za svoji více než 130letou historii vypořádala s celou řadou vážných problémů, já jsme přesvědčený o tom, že zvládneme i tento problém,“ reagoval premiér Bohuslav Sobotka s tím, že požádal místopředsedu strany Martina Starce, aby připravil návrh úsporných opatření, jež budou muset realizovat tak, abych mohli reagovat na rozhodnutí soudu.

„Pravomocné rozhodnutí soudu budeme samozřejmě respektovat, nicméně vyčkáme doručení písemného vyhotovení rozhodnutí, se kterým se podrobně seznámíme. Následně nepochybně využijeme všech opravných prostředků, které máme k dispozici, v první řadě dovolání k Nejvyššímu soudu,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí strany Eva Gregorová.

Pravomocné rozhodnutí soudu budeme samozřejmě respektovat

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že mu vyplatí odměnu ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud její nároky obhájí. Podle Gregorové tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Soud skončil v roce 2000. ČSSD tvrdí, že Altnerovi zaplatila téměř 17 milionů, ale právník chtěl další mnohamilionové částky. Za jejich neuhrazení běží už šestnáctý rok smluvní pokuta 0,3 procenta denně.

Altner je v policejní databázi hledaných osob. Upozornila na to dnes Česká televize, podle které policie nevysvětlila, proč je Altner mezi hledanými. Altnerův advokát Václav Veselý řekl, že Altner se dnešního jednání soudu v kauze Lidového domu osobně zúčastnil.

Výběr hlavních událostí ve sporu o odměnu v kauze Lidový dům
Leden 2000 - Ústavní soud po šesti letech sporů určil vlastníkem Lidového domu společnost Cíl, která patří ČSSD. Mandátní smlouva o zastupování ČSSD byla uzavřena v roce 1997 s advokátem Zdeňkem Altnerem, později k ní údajně přistoupili právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich.

Listopad 2004 - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal část Altnerových nároků na odměnu za právní služby - pohledávku 18,5 milionů korun, ČSSD se ale odvolala. Sumu Altner vypočítal jako desetinu z částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Altner později podal mnoho žalob a stížností, jen k Ústavnímu soudu jich přišlo několik desítek.

Červenec 2005 - Altner neuspěl s návrhem na obstavení Lidového domu.

29. června 2006 - Altner řekl, že mu ČSSD dluží nejméně 17,5 miliardy korun. Odměna samotná podle něj byla asi 94 milionů, zbytek tvoří smluvní pokuty a penále. Altner také potvrdil, že mu ČSSD v roce 2000 vyplatila 16 milionů korun, zatímco on tehdy požadoval trojnásobek. Zbylé dvě třetiny částky dala do právní úschovy s odůvodněním, že se jich domáhají dva jeho asistenti.

Leden 2007 - Soud zastavil řízení o Altnerově nároku na 72 milionů korun, neboť nezaplatil soudní poplatek.

18. ledna 2007 - Altner podal návrh na prohlášení konkurzu na majetek ČSSD. V červenci 2007 soud návrh zamítl, později tak učinil i odvolací soud.

13. března 2007 - Altner podal trestní oznámení na tehdejšího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a další lidi z ČSSD, a to kvůli údajnému zkreslování výše majetku strany.

Březen 2007 - Bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman opustil stranu. Příčinou byl konflikt mezi ním a Paroubkem v kauze Lidový dům. Smlouvu s Altnerem podepsal Zeman, a podle Paroubka byl za kauzu zodpovědný.

18. května 2007 - Městský soud v Praze odmítl Altnerovo odvolání a ukončil spor, ve kterém vymáhal po ČSSD zhruba 72 milionů korun.

21. listopadu 2007 - ČSSD zažalovala Altnera v civilní při na ochranu dobrého jména a pověsti.

20. května 2008 - Ústavní soud (ÚS) odmítl Altnerovu stížnost na podjatost soudců Vrchního soudu v Praze. ÚS nevyhověl ani jeho návrhu na předložení předběžné otázky Evropskému soudnímu dvoru.

Říjen 2008 - Podle ČSSD soud zastavil řízení, kterým se Altner domáhal na ČSSD zaplacení smluvní pokuty 1,7 milionu korun denně.

16. února 2009 - ÚS odmítl Altnerovu stížnost proti rozhodnutím soudů, podle nichž právník neprokázal oprávněnost svých pohledávek a ČSSD nevykazuje znaky úpadku.

14. května 2009 - Soud rozhodl, že se Altner má omluvit ČSSD za výroky, které pronesl na její adresu v souvislosti se spory. Rozhodnutí nabylo právní moci v září 2010.

11. listopadu 2009 - Ústavní soud po několikaletém zkoumání vyhověl stížnosti notáře Václava Halbicha, jenž se domáhá peněz za práci pro ČSSD ve sporu o Lidový dům. Jeho nárok znovu prozkoumá Obvodní soud pro Prahu 1, který původně žalobu zamítl.

10. května 2010 - Altner uvedl, že dal v roce 2008 své pohledávky vůči ČSSD do zástavy švýcarské firmě H-Holding. Firma je později získala jako takzvanou propadnou zástavu.

16. června 2010 - Altner podal žalobu proti ČSSD, společnosti Cíl, kterou ČSSD vlastní, a expředsedovi Paroubkovi. Požadoval, aby společně zaplatili 176 milionů korun jako náhradu škody. Následně požádal soud o obstavení majetku ČSSD a Paroubka. Altner řekl, že honorář, který mu, respektive firmě H-Holding, ČSSD dluží, se už vyšplhal spolu se smluvními pokutami na 30 miliard korun.

3. listopadu 2010 - ÚS odmítl stížnost, jíž chtěl Altner dosáhnout zrušení výsledků ČSSD v jarních sněmovních volbách a zákazu účasti ČSSD v komunálních a senátních volbách.

19. ledna 2011 - Altner byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů České advokátní komory.

7. června 2011 - ÚS odmítl další Altnerovu stížnost, kterou se domáhal zrušení zvolení 12 senátorů za ČSSD v roce 2010.

30. října 2012 - Soud na Altnerův návrh zahájil insolvenční řízení s ČSSD. V listopadu 2012 soud insolvenční návrh odmítl, v červnu 2013 odmítnutí potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze.

Listopad 2015 - Soud začal řešit žalobu Václava Halbicha, který se domáhá zhruba 17 milionů korun za práci pro ČSSD ve sporu o Lidový dům. Halbich žaluje společnost Alba, které Altner v roce 2000 postoupil svou pohledávku vůči ČSSD, i ČSSD.

31. března 2016 - Pražský městský soud rozhodl, že ČSSD musí zaplatit Altnerovi přes 18,5 milionu korun jeho služby při zastupování ve sporu o Lidový dům. Kromě toho má sociální demokracie advokátovi zaplatit také smluvní pokutu, která za 16 let narostla na více než 300 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video