ČSSD schválila úspory: sníží výdaje na volby, kandidáti škrty dorovnají | e15.cz

ČSSD schválila úspory: sníží výdaje na volby, kandidáti škrty dorovnají

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Širší vedení ČSSD schválilo návrh předsednictva, který má straně snížit výdaje a zvýšit příjmy. Po hlasování ústředního výkonného výboru to oznámil předseda strany Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie si vezme úvěr 338 milionů korun, protože musí zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátovi strany Zdeňkovi Altnerovi. Podle Sobotky se úsporná opatření dotknou i podzimní volební kampaně, počítá však s tím, že kandidáti dorovnají peníze z vlastních zdrojů.

„Návrh jak na vzetí úvěru, tak i na snížení provozních výdajů schválilo nejen užší vedení strany, ale dnes také ústřední výkonný výbor, takže ta rozhodnutí už jsou v tuto chvíli konečná, platí a vedení strany je bude v nejbližších dnech, měsících a letech realizovat,“ shrnul Sobotka.

Potvrdil, že úvěr si ČSSD vezme u Fio banky. „Tato banka je dozorována Českou národní bankou, je to naprosto transparentní záležitost. A samozřejmě, když si berete úvěr, musíte za tento úvěr ručit, čili sociální demokracie ručí souborem nemovitostí, které jsou v jejím vlastnictví,“ prohlásil. Podle dřívějších informací je mezi těmito nemovitostmi i sídlo strany Lidový dům, které Altner dříve straně pomohl vysoudit.

ČSSD chce letos ušetřit 50 až 55 milionů korun. „Zčásti snížíme výdaje na volby, nicméně pravděpodobně to nebude znamenat absolutní pokles, protože počítáme s větší aktivitou kandidátů. Tedy s tím, že kandidáti ve svém vlastním zájmu poskytnou finanční prostředky ze svých zdrojů, takže by měli dorovnat to, co jsme zkrátili z hlediska centrálně poskytovaných dotací,“ uvedl Sobotka.

Schválené změny, které se týkají volební kampaně, nejsou podle něj zásadní, protože jsou jednorázové. „Pro nás je důležité, abychom šetřili pravidelně,“ dodal. Odhadl, že na volební kampaň sociální demokracie centrálně vynaloží 70 až 80 milionů korun. Upozornil, že na rozdíl od jiných stran bude ČSSD kandidovat ve všech krajích a pravděpodobně i ve všech senátních obvodech.

Skončí před dvacet zaměstnanců

Sobotka zároveň popřel informace, že se ČSSD chystá propustit až třetinu zaměstnanců. Letos podle něj postupně skončí 22 zaměstnanců v centrále strany, v některých okresech strana zkrátí úvazky. „V pěti okresech bude místo celého úvazku poloviční úvazek na jednu okresní organizaci. V 29 okresech se zkrátí úvazek o 25 procent. Struktura tajemníků v okresních a krajských organizacích zůstane zachována,“ upřesnil.

Kromě propouštění zatím úsporná opatření, která by se měla skládat z 20 bodů, konkrétněji nekomentoval. „Sbíráme po malých částkách, ale v celé struktuře sociální demokracie. Snažíme se, aby fungování strany nebylo ohroženo v žádném směru. Každý musí přispět, to znamená každá ta úroveň sociální demokracie musí nějakým způsobem přispět k tomu, abychom snížili provozní výdaje,“ řekl pouze.

Podle České televize má každý člen sociální demokracie zaplatit do společné sbírky minimálně stokorunu, ústavní činitelé pak 50 tisíc korun. Peníze by strana mohla ušetřit i přestěhováním sekretariátů do levnějších prostor.

„Jak předsednictvo strany, tak ústřední výkonný výbor jednal klidně. Padaly různé otázky, ale ten postup, který byl zvolen ze strany vedení, je pro stranu zcela udržitelný, je v pořádku a rozhodně tam nebyly nějaké kritické hlasy, které by ho zpochybňovaly,“ popsala ČTK a Českému rozhlasu atmosféru v uzavřeném sále ministryně školství Kateřina Valachová. „Osobně spoléhám na to, že se co nejvíce členů bude snažit výši dluhu snížit prostřednictvím darů,“ doplnila.

Proti rozsudku ve sporu s Altnerem podala ČSSD dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém požádala o odklad právní moci rozhodnutí. Částku zatím právníkovi nepošle, protože o peníze se přihlásili Altnerovi věřitelé.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery