Daňová kobra obvinila pět lidí z krácení daní při obchodu s palivy, škoda má přesáhnout 300 milionů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Daňová kobra obvinila pět lidí z krácení daní při obchodu s palivy, škoda má přesáhnout 300 milionů

Daňová kobra obvinila pět lidí z krácení daní při obchodu s palivy, škoda má přesáhnout 300 milionů
Daňová kobra
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Daňová kobra obvinila skupinu pěti lidí z rozsáhlých daňových podvodů při obchodech s leteckým benzinem a motorovou naftou z let 2010 až 2012. Policisté začali stíhat také pracovnici finančního úřadu, která se znala s organizátorem a s krácením daní údajně pomáhala. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Skupina podle kriminalistů způsobila škodu zhruba 315 milionů korun.

Pracovnici finančního úřadu obvinili policisté ze zneužití pravomoci úřední osoby, za což jí hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Ostatní mohou za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby skončit za mřížemi až na deset let. „Hlavní organizátor je v současné době ve výkonu trestu pro jinou trestnou činnost, kdy má obstaven veškerý majetek v řádech desítek milionů korun," uvedl Ibehej.

Skupina podle NCOZ od října 2010 do ledna 2012 nakupovala v Německu letecký benzin a motorovou naftu. „Obchodní transakce byly v zemi původu osvobozeny od DPH na výstupu, tudíž tyto osoby měly o 20 procent nižší náklady, než kdyby totéž zboží nakupovaly v tuzemsku," sdělil mluvčí. Pětice poté podle něj prodávala pohonné hmoty v Česku, kde také měla platit vysoké daně. Uplatňovala ale odpočet kvůli takzvaným křížovým fiktivním obchodům se spotřebním zbožím.

Případ už kriminalisté v minulosti odložili jako neobjasněný. Na základě nových informací ho ale znovu otevřeli a v minulých dnech skupinu obvinili. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Policie začala vyšetřovat financování kampaně za brexit. Mluví se o vazbách sponzora na Rusko
Komentář Dušana Šrámka: Vyšetřování skončilo, zapomeňte

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!