H-System: Prezident do kauzy nemá mluvit, říkají odborníci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Do Zemana se kvůli H-Systemu opřeli právníci: Šéf soudu není jeho podřízený

Zuzana Štíchová - Blesk.cz

Ústavnímu právníkovi Janu Kyselovi se nelíbí krok prezidenta Miloše Zemanovi, který předvolal na Pražský hrad předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala kvůli rozsudku v kauze H-System. Kvůli němu se má ze svých domů vystěhovat šedesát rodin. Zemanovo pozvání nepřímo označil v rozhovoru pro Blesk Zprávy za „mocenskou pohrůžku“.  Naopak bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf si myslí, že by se prezident selháním systému zaobírat měl.

S takovým postupem nesouhlasí ústavní právník Kysela. „Není na prezidentu republiky, aby dělal něco ve věci H-Systemu, zejména ne ve věci toho soudního rozhodnutí, protože to prostě není věc prezidenta republiky,“ řekl Kysela.

"Pakliže byste přemýšlela, jak těm lidem pomoci, tak asi nebudete pomáhat tím, že se budete pokoušet ovlivňovat soudy či soudce, ale budete vymýšlet, jestli jim nepostavit náhradní domy, neposkytnout půjčky, nevím. Nic z toho ale není úkolem prezidenta,“ dodal právník.

Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus

Opatrněji se k pozvánce Hradu staví právník Pavel Hasenkopf. I podle něj by ale měl v případě nutnosti Šámal prezidentovi připomenout, že není jeho podřízeným. 

„Jedna věc je si někoho pozvat, druhá věc je něco mu přikazovat. Předpokládám, že prezident Zeman ví, že předseda Nejvyššího soudu není jeho podřízeným, a předpokládám, že ve funkci předsedy Nejvyššího soudu sedí člověk, který by byl schopen to prezidentovi v případě nutnosti do očí říct,“ reagoval na dotazy Blesk Zpráv bývalý hradní právník, který musel odejít kvůli sporům o autorství Klausovy amnestie.

Celý článek si můžete přečíst na Blesk.cz ZDE >>>

Měli získat rodinné domy za cenu velkého bytu. Kauza H-System se táhne přes dvacet let
Jermanová hodlá členům družstva Svatopluk poskytnout „zcela zásadní finanční pomoc“

Autor: Zuzana Štíchová - Blesk.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!