Jermanová hodlá členům družstva Svatopluk poskytnout „zcela zásadní finanční pomoc“

Jaroslava Jermanová

Jaroslava Jermanová Zdroj: Michael Tomeš, E15

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zjišťuje, jak může kraj pomoci lidem z domů bytového družstva Svatopluk, kteří se mají podle soudu do měsíce vystěhovat. Krajským právníkům zadala, aby vytvořili materiál pro zastupitelstvo. Měl by zahrnovat řešení v podobě zcela zásadní finanční pomoci těmto lidem, řekla Pokorná Jermanová. O mimořádné dávce mluví také ministerstvo práce.

Nejvyšší soud tento týden rozhodl o tom, že družstvo Svatopluk sdružující některé bývalé klienty zkrachovalé společnosti H-System musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta.

Kauza H-System se táhne 25 let. Čtěte více zde >>>

Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Na jiné bydlení nemají peníze, řekli. Jde asi o šedesát rodin. Podle NS jsou ale nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů absolutně neplatné. Družstvo šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, uvedl NS.

"Jsem šokována. Ani si neumíme představit, co tito lidé zažívali po více jak 20 let. A tento výsledek pro ně musí být zcela devastující. Je to naprosto nespravedlivý verdikt," řekla Jermanová. Nyní zjišťuje, jak může hejtmanství lidem pomoci. "Ale tady nejde o poskytnutí nějakého náhradního či dočasného bydlení. Jde zde o princip a spravedlnost," řekla.

Chce proto předložit zastupitelům materiál, který by podle ní měl lidem "zcela zásadně finanční pomoci".

"Chápu, že se jedná o zcela nestandardní krok a dost možná, že v rámci naší legislativy nemožný. Ale neumím si představit, že těmto lidem teď seberou domovy po všem, co si prožili. Prostě neumím. Je to ponižující a absolutně nespravedlivé. Udělám vše pro to, aby lidem v Horoměřicích jejich domovy zůstaly," dodala Jermanová. Věří, že najde podporu napříč politickým spektrem.

Zástupci družstva Svatopluk se dohodli s premiérem Andrejem Babišem (ANO), že předseda vlády bude zprostředkovatelem v jednání bytového družstva a konkurzního správce H-Systemu Josefa Monsporta. Babiš jako zprostředkovatel uspořádá první jednání mezi bývalými klienty H-Systemu a konkurzním správcem zřejmě v pondělí, uvedl Úřad vlády.

Lidé z kauzy H-System by mohli dostat mimořádnou dávku od státu

Lidé, jimž soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování, mohou získat mimořádný příspěvek od státu na řešení krizové situace. Úřad práce by jim mohl případně vyplatit až 51 150 korun. Tuto mimořádnou okamžitou pomoc by mohli dostat velmi rychle. Sdělila to mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová. Úřad práce podle své mluvčí Kateřiny Beránkové před přidělením dávky ale nejdřív posuzuje příjmy a majetek lidí.

"Pokud lidé prokážou, že se v takové tíživé situaci nachází, může jim být velmi rychle poskytnuta finanční pomoc až do výše 50 000 korun. V případě, že taková situace nastane u lidí zasažených právě kauzou H-Systém, pak bude ministerstvo práce pod mým vedením připraveno jim co nejrychleji pomoci právě touto cestou. Peníze by pak mohli použít například na úhradu nákladů spojených se stěhováním nebo zaplacení kauce bytu," uvedla prostřednictvím mluvčí resortu kandidátka na ministryni Jana Maláčová (ČSSD).

Mimořádnou okamžitou pomoc mohou dostat lidé, kteří se ocitli ve vážné situaci a nedokážou ji vlastními prostředky překonat. Úřady práce tuto dávku vyplácejí například těm, které postihly povodně či jiné živelní pohromy, požáry či havárie. Maximálně je možné vyplatit patnáctinásobek životního minima pro dospělého, které činí 3410 korun. Celkem tak stát může poskytnout 51 150 korun.

Úřad práce podle své mluvčí Kateřiny Beránkové před přidělením mimořádné pomoci situaci lidí posuzuje. "Je přihlíženo k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům žadatele," uvedla mluvčí. Dodala, že mimořádnou pomoc je možné poskytnout na jednorázový výdaj spojený se stěhováním i na případnou kauci za byt. Částku na kauci úředníci zasílají přímo na účet pronajímatele. V jaké výši úřad dávku vyplatí, záleží na jeho posouzení. Úzce přitom spolupracuje s obcí, v níž lidé žijí, podotkla mluvčí.