Dopravní odbory dál kritizují vládu, hrozí generální stávkou | E15.cz

Dopravní odbory dál kritizují vládu, hrozí generální stávkou

Dopravní odbory dál kritizují vládu, hrozí generální stávkou
Stávka v dopravě v Praze
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která minulý týden uspořádala stávku v dopravě, dál kritizuje chování vlády. Podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka Nečasův kabinet ani po uskutečněném protestu nezačal s odbory jednat. Pokud se dialog o chystaných vládních reformách nerozběhne, jsou dopravní odbory připraveny uspořádat a spustit další stávku – tentokrát generální.

Podle Pomajbíka odbory nepochybují o potřebnosti reforem, ale nesouhlasí s jejich navrhovanou podobou. Chystané reformní zákony by podle nich zhoršily život většiny lidí v zemi.

Dopravní odboráři ale hlavně kritizují, že vláda s nimi ani po stávce nejednala. Na tripartitě se sice sešla s předáky odborových centrál. Jejich členem ale mnohé organizace KDOS nejsou, zdůraznil Pomajbík. Podle něj se přitom ukázalo, že právě v dopravě jsou odborové organizace akceschopné. Dopravní odboráři vyzývají kabinet k jednání.

Na strategii dalšího postupu proti vládním reformám se ve středu dohodli už předáci největší odborové centrály v zemi - Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zmínili se o případných demonstracích v létě a stávce o prázdninách. Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil nevyloučil ani generální stávku.

Podle Pomajbíka chtějí dopravní odboráři svůj postup s centrálami - ČMKOS a Asociací samostatných odborů (ASO) - koordinovat. Společně budou jednat o rozsahu akcí i termínu.

Není vyloučené, že by generální stávka byla už v létě

Jestli by se případná stávka konala až na podzim, Pomajbík nepotvrdil. „Na podzim taky mohou být reformy ve sněmovně prohlasovány. Lepší je prevence než pak napravovat to, co napravit nepůjde,“ řekl.

KDOS svou stávkou, která minulý čtvrtek na 24 hodin zastavila všechny vlaky a pražské metro a omezila městskou dopravu v metropoli a dalších městech, chtěla dosáhnout stažení a přepracování reforem. S požadavkem zatím neuspěla. Sněmovna v úterý hlasy koaličních poslanců schválila první část vládní reformy zdravotnictví.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!