Ekonomika roste, mzdy ještě výrazněji | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ekonomika roste, mzdy ještě výrazněji

ČTK

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí minulého roku vzrostla meziročně o 1,9 procenta, což je v souladu s předchozími odhady Českého statistického úřadu z listopadu a prosince. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku.

Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 2,6 procenta. První odhad loňského HDP statistici zveřejní 14. února.

Ve srovnání s druhým kvartálem se HDP zvýšil ve třetím čtvrtletí o 0,2 procenta. I to je v souladu s předchozími odhady.

Hlavním faktorem růstu české ekonomiky ve třetím čtvrtletí byla spotřeba domácností, která se meziročně zvýšila o 2,3 procenta. Tempo růstu spotřeby bylo o 1,2 procentního bodu rychlejší než růst reálných příjmů. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele dosáhla 21 406 korun.

Analýza: Škoda Auto je perla k nezastavení, její vzestup ještě umocní Kodiaq

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele činil 23 324 korun. "Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve třetím čtvrtletí hodnoty 27 894 korun a oproti stejnému období předchozího roku se nominálně zvýšil o čtyři procenta, reálně o 3,2 procenta," uvedl ČSÚ.

Jaké jsou mzdy v jednotlivých krajích? Podívejte se do fotogalerie: 

"Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností ve srovnání s jejich příjmy byla nižší míra úspor než před rokem, a to 11,4 procenta. Míra investic v sektoru domácností se meziročně naopak zvýšila na 9,7 procenta," dodali statistici.

Ziskovost podniků se od července do září snížila na 49,6 procenta, což je o 2,2 procentního bodu méně než před rokem.

Češi si koupili rekordní množství nových aut, nejvíc od Škodovky

Průmysl táhne českou ekonomiku, zakázky rostly dvojciferně

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!