Euroskeptik Robejšek založil stranu Realisté, podporuje ji miliardář Dospiva | E15.cz

Euroskeptik Robejšek založil stranu Realisté, podporuje ji miliardář Dospiva

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novou politickou stranu Realisté založil a také jí vede politolog a kritik Evropské unie Petr Robejšek.

Strana je nyní aktivní na sociální sítí Facebook, má také vytvořenou stránku na Wikipedii, kde je popisována jako pravicová konzervativní strana, která se chce stát jednou z hlavních politických sil v zemi - cílem je získání až 20 procent hlasů. Detailní program strana představí na jaře, kdy se také rozhodne, zda bude stavět i vlastního kandidáta na prezidenta.

Realisté dnes podali žádost o registraci na ministerstvo vnitra. V nadcházejících dvou měsících chtějí své postoje představit veřejnosti, od ledna stranu otevřou novým členům. "Na jaře představíme velmi konkrétní politický program pro volby a na podzim počítáme s tím, že zasedneme v Poslanecké sněmovně. Zvolení předsedy strany se odehraje někde ve fázi únor, březen," řekl Robejšek. Zatím stranu vede jako mentor, který určuje její programové cíle, svou kandidaturu na předsedu vnímá jako nepravděpodobnou.

Peníze na volební kampaň chce strana získávat ze sponzorských darů, které začne přijímat teprve po registraci na ministerstvu vnitra. "Určitě přivítáme sponzory z řad lidí, z řad podnikatelů nebo z řad větších firem. Ale vždy budeme chtít, aby se sponzoři ztotožnili s naší filozofií," řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který se podílí na vzniku strany.

V minulosti Robejšek působil ve správní radě think-tanku Institut 2080. K podpoře strany se podle informací Info.cz přihlásil miliardář Marek Dospiva (spolumajitel společnosti Penta), samotná společnost Penta nikoliv. 

Nosným dokumentem strany je Kodex "Realistické myšlení je radikální, ale nikoliv destruktivní. Radikální je naše myšlení proto, že se nevyhýbá nepohodlným závěrům a že zpochybňuje současný styl vládnutí. Realismus ale není destruktivní, protože nabízí alternativu – lepší nástroje k řízení společnosti než ty, které známe ze současné politiky," píše se například v Kodexu. 

Kromě Robejška a Hynka se k Realistům připojili mimi jiné i ekonom Pavel Kohout, proděkan Hornicko-geologocké fakulty na Vysoké škole báňské Alexander Király nebo prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.

Nyní sedmašedesátiletý Robejšek vystudoval v Praze sociologii, v roce 1975 emigroval do západního Německa. Později působil v hamburském Mezinárodním institutu pro politiku a ekonomiku, který v letech 1998 až 2007 řídil. Dlouhodobě patřil mezi kritiky Evropské unie. Letos mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.

Časopis Respekt v roce 2003 uvedl, že Robejšek v článku pro sborník o globalizaci z roku 2000 opsal několik pasáží textu brémského politologa Gregora Waltera v magazínu pro mezinárodní vztahy ZIB, aniž uvedl zdroj citace. Robejšek se hájil tím, že text opsal student, kterého si najal na sehnání rešerší pro svůj článek, a uvedl, že se cítí být tímto studentem podveden.


S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video