Evropská komise navrhuje zařadit jádro a zemní plyn mezi obnovitelné zdroje | e15.cz

Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice

Jaderná elektrárna Temelín v Jihočeském kraji
Jaderná elektrárna Temelín v Jihočeském kraji
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice. Informoval o tom dnes list Financial Times, který má chystaný návrh k dispozici. O zařazení jaderné energie na seznam zelených investic dlouhodobě usiluje mimo jiné Česko. Komise chce dát investorům návod, do kterých technologií se vyplatí vložit peníze. Investice do jádra by podle představ unijní exekutivy měly směřovat nejméně příštích dvacet let a do zemního plynu deset let.

Členské státy evropského bloku se přou o to, jakými dostupnými prostředky budou moci nahradit energii a teplo vyráběné z uhlí - tohoto zdroje se mají v rámci přechodu ke klimaticky čistým technologiím v příštích letech zbavovat.

Energie z jádra, při níž sice nevznikají skleníkové plyny, ale u níž není vyřešené dlouhodobé uskladnění vyhořelého radioaktivního paliva, stojí v centru těchto debat. Pro odpor Rakouska a několika dalších zemí ve skupině projaderných států v čele s Francií nepodařilo prosadit do závěrů prosincového summitu v Bruselu, aby EK jádro na soupis zelených investic zařadila. Komise dlouho očekávanou publikaci takzvané taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic, dosud několikrát odložila.

 

Video: Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí?

Video se připravuje ...
Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery