Fiala: Sobotka dělá stejné chyby jako před 10 lety na financích | E15.cz

Fiala: Sobotka dělá stejné chyby jako před 10 lety na financích

Projev Petra Fialy na kongresu ODS v Olomouci 18. ledna 2014
Projev Petra Fialy na kongresu ODS v Olomouci 18. ledna 2014
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf opoziční ODS Petr Fiala na 26. kongresu strany v Praze kritizoval vládu. Podle něj se chová neodpovědně v době ekonomického růstu, jelikož neinvestuje, nešetří a nesplácí dluhy. Kritice neušel ani prezident Miloš Zeman, který podle něj ohrožuje Česko svojí zahraniční politikou. Strana zároveň navrhla snížení základní sazby DPH z 21 na 19 procent a zavedení rovné daně z příjmu.

Podle Fialy dělá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) stejné chyby jako před deseti roky, kdy byl ministrem financí. „Chová se neodpovědně, má výhodu ekonomického růstu, ale nešetří, nesplácí dluhy ani neinvestuje,“

Šéf občanských demokratů kritizoval také ministra financí Andreje Babiše (ANO), který podle něj zneužívá moc ve prospěch svého byznysu. Jeho kritika směřovala i na prezidenta, který podle něj stát ohrožuje zahraniční politikou, za kterou má být odpovědná vláda. „Posouvá nás to na východ, kam nechceme,“ řekl Fiala. Jeho zhruba hodinový projev ocenilo přes 700 delegátů sněmu bouřlivým potleskem.

ODS na sněmu také představila svůj ekonomický program. Strana navrhuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení rovné daně z příjmu fyzických osob ve výši 19 procent. Na stejné úrovni 19 procent by měla být zachována daň z příjmů firem.

Strana chce hlavně snížit základní sazbu DPH z 21 na 19 procent, která se zvyšovala kvůli penzijní reformě a následnému zavedení druhého důchodového pilíře. Současná vláda druhý pilíř ruší. „Když jsme to tehdy kvůli penzijní reformě zvyšovali, tak nás sociální demokraté peskovali za to, že zvyšujeme daně. Teď mají šanci ukázat, že to tehdy mysleli vážně a tu základní sazbu DPH snížit,“ vysvětlil ekonomický expert strany Jan Skopeček.

Podle ODS by šlo o první krok k postupnému sbližování a zavedení jednotné sazby DPH na úrovni 15 procent. Nyní v Česku platí tři sazby DPH - základní je 21 procent, zvýhodněné jsou 15 a deset procent.

Nejlepší cesta, jak zabít hospodářský růst

Superhrubou mzdu podle něj chtějí občanští demokraté zrušit kvůli tomu, že na daních lidé odvedou státu méně peněz. Rovnou daň pro firmy zase ODS zdůvodňuje současným hospodářským růstem, při kterém by se neměly daně pro firmy zvyšovat. „Pokud bychom začali zvyšovat korporátní daně, tak je to nejlepší cesta, jak hospodářský růst zabít. Firmy by měly mít stabilní daňové prostředí,“ řekl Skopeček.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by se měly také zrušit tři druhy daní - z nemovitosti, nabytí nemovitosti a silniční daň. „Jsou to daně, které pro stát nejsou z hlediska příjmů tak důležitě,“ míní Skopeček. Podle něj tyto daně pro stát generují zisk v řádech jednotek miliard korun, ale je za tím hodně administrativy, za kterou platí stát i plátci těchto daní. Odstranit by se podle Fialy měly také některé daňové výjimky. „Když odstraníme výjimky, tak můžeme daňové sazby dále snižovat,“ dodal Fiala.

Konec plošných dávek

Další část nových programových priorit ODS se týká sociální politiky. „Přestaneme sociální dávky plošně rozdávat, ale budeme je dávat jen těm, kteří chtějí pracovat,“ uvedl Fiala. Zároveň by se podle šéfa občanských demokratů mělo kontrolovat, kdo dávky dostane a kam tyto peníze pak investuje. „Kdo něco od státu požaduje, musí počítat z důslednější kontrolou,“ zdůraznil Fiala.

Občanští demokraté také nechtějí zavést registrační pokladny, o což se snaží současná vláda. Pokud se zavedou, tak je v budoucnosti chtějí zrušit. „Domníváme se, že to je zbytečné nebo dokonce škodlivé,“ uvedl místopředseda strany Martin Kupka. Podle něj tím stát podnikatelům spíše překáží místo toho, aby jim pomáhal. „Chceme bránit dalšímu zahlcování povinnostmi pro podnikatele a živnostníky,“ doplnil Kupka.

Mezi další priority programu patří zahraniční a bezpečnostní politika. „Abychom ochránili lidi a zajistili jejich bezpečnost, stačí, když budeme mít jednotnou a srozumitelnou zahraniční politiku, kterou dáme jasně najevo, že patříme na západ, a ne na východ,“ uvedl Fiala. Zvýšit by se podle něj měly postupně výdaje na obranu na dvě procenta HDP. K tomu se země zavázala Severoatlantické alianci.

Strana v cajku

Fiala v projevu zhodnotil také současný stav bývalé vládní strany. Podle něj se daří platit dluhy, ODS dobře hospodaří a měla by letos skončit v plusu. V prvním čtvrtletí vykázala přebytek osm milionů korun. „ODS je v cajku,“ řekl Fiala. Podobně situaci vidí i místopředseda strany Martin Kupka. „Podařilo se nám vypořádat s ekonomickými problémy, máme přebytkový rozpočet, splácíme dluhy. Neseme v tomhle ohledu zátěž z minulosti, ale neseme ji důstojně,“ řekl Kupka.

Podle Fialy nejsou občanští demokraté mrtvou stranou, ale politickou stranou budoucnosti, která před dvěma lety po pádu vlády premiéra Petra Nečase spadla na dno. „Minulost nemůžeme změnit, proto mě zajímá budoucnost,“ dodal Fiala. ODS chce získat voliče mimo jiné tím, že plánuje snížení některých daní.

Delegáti museli zaplatit účastnický poplatek, aby dnes mohli na kongresu být. Proti poslednímu zářijovému kongresu byl zvýšen o 500 korun na 1500 korun. Delegáti zaplnili sál Fora Karlín z velké většiny. „To, že se naši členové podílejí na těchto akcích, je naprosto normální a je to tradice ODS. Není to nic zvláštního,“ řekl novinářům Fiala. Na kongres podle něj byli pozváni všichni členové strany. Jeho předchůdci Václav Klaus, Mirek Topolánek a Petr Nečas pozvánku nedostali.

Pavel Páral: Výjimečná pravda Andreje Babiše

Pavel Páral: Falešné cinkání ve státní kase

Bohumil Pečinka: Řešení neřešitelného střetu zájmů

Glosa: Gesto pravice není zbytečné

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.