Filip: ČSSD a KSČM by měly vládnout v pevných koalicích | E15.cz

Filip: ČSSD a KSČM by měly vládnout v pevných koalicích

Vojtěch Filip, KSČM
Vojtěch Filip, KSČM
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Levici má po krajských volbách spojit pevná koalice. Předseda KSČM Vojtěch Filip i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek prosazují tuto vizi.

KSČM a ČSSD by měly v krajích po volbách vládnout v pevných koalicích, uvedl předseda komunistů Vojtěch Filip. Podpora KSČM v předvolebních průzkumech podle něj ukazuje, že otevřená spolupráce levici nepoškodila. Také podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka by sociální demokraté po volbách měli dávat přednost levicovým koalicím před spoluprací s ODS.

Komunisté v dosavadních průzkumech před krajskými volbami bodují. Pokud by se odhady naplnily, skončili by ve většině krajů na druhém či třetím místě. Nyní vládnou v koalici ČSSD a KSČM v Severomoravském a Karlovarském kraji. V některých dalších krajích vládnou sociální demokraté s tichou podporou komunistů.

„I ty průzkumy veřejného mínění ukazují, že tam, kde jsme uzavřeli otevřené koalice to nepoškodilo ČSSD ani KSČM, a myslím si, že to je důkaz pro to, abychom vytvářeli koalice otevřené s pevnou koaliční smlouvou,“ řekl Filip.

Podle šéfa komunistů jsou varování pravicových politiků před návratem komunistů k moci nesmyslná. „Spíše se jim nedaří používat tento argument, který působil na občany v minulosti. Ukazuje to na jejich nedemokratičnost, protože by měli respektovat vůli občanů a nevyhýbat se principu poměrného zastoupení,“ řekl.

„Může dojít k tomu, že se posílí zastoupení komunistů v krajských radách. Za sebe bych se spíše bál opakování příkladů koalic s ODS,“ řekl Zaorálek. Sociální demokraté podle něj nechají na krajských politicích, jaké koalice po volbách vytvoří. „Není to tak, že bychom stavěli nějaké hráze či zábrany,“ řekl.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video