Fitch potvrdila Česku rating, všímá si ale sporů v koalici | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Fitch potvrdila Česku rating, všímá si ale sporů v koalici

Fitch potvrdila Česku rating, všímá si ale sporů v koalici
Česko, vlajka
• 

ČTK, vrb

Agentura Fitch potvrdila hlavní rating Česka na úrovni A+. Zachovala u něj také pozitivní výhled, což znamená, že rating může zvýšit. Fitch v prohlášení ale varuje před riziky politického napětí ve vládní koalici, které by mohlo ohrozit snižování rozpočtového deficitu a strukturální reformy.

„Pokračující pozitivní výhled odráží zlepšování státních financí České republiky a výrazný pokrok v penzijní reformě,“ uvedla analytička agentury Michele Napolitanová. „Přetrvává však riziko, že by politické napětí v koaliční vládě mohlo ohrozit snižování rozpočtového deficitu a pokračování strukturálních reforem,“ dodala.

Rating dlouhodobých českých devizových závazků je tak na úrovni A+ s pozitivním výhledem. Rating závazků v místní měně agentura Fitch potvrdila na úrovni AA-.

Agentura uvedla, že by rating mohla ještě zlepšit za předpokladu „dalšího snižování rozpočtového deficitu spolu se stabilizací státního dluhu, stejně tak při dalším pokroku v penzijní a zdravotnické reformě“.

Fitch ocenila zvýšení důchodového věku na 65 let, ale upozorňuje, že „vzhledem k třenicím v koaliční vládě není stále jasné, zda se vládě podaří prosadit celý soubor reforem“. Rating Česka by podle agentury mohla negativně ovlivnit i krize v eurozóně.

Prognózy o vývoji české ekonomiky

Fitch předpovídá pro letošek deficit 4,2 procenta hrubého domácího produktu a příští rok 3,5 procenta. Pro objem státního dluhu, který loni činil 38,5 procenta HDP, agentura předpokládá, že v roce 2013 dosáhne vrcholu 43 procent a od roku 2014 začne klesat.

Růst české ekonomiky tažený exportem by měl být podle agentury Fitch letos 2,3 procenta a příští rok by měl zpomalit na dvě procenta. V roce 2013 by měl růst zrychlit na tři procenta.

Ministerstvo financí před několika dny odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok výrazně zlepšilo. Letos i v roce 2012 by podle něj mělo HDP stoupnout o 2,5 procenta. Ještě v dubnu úřad odhadoval letošní růst ekonomiky na 1,9 procenta a růst v roce 2012 na 2,3 procenta.

Růst omezuje i nepříliš přátelské prostředí pro byznys

Střednědobá perspektiva růstu je podle agentury omezena demografickými trendy a relativně nepříznivým prostředím pro byznys ve srovnání se zeměmi s podobným ratingem jako Česko. Fitch proto doporučuje „strukturální reformy zaměřené na posílení konkurenceschopnosti“.

Za pozitiva České republiky Fitch označuje nízké zahraniční zadlužení, bankovní sektor, vysoké příjmy na jednoho obyvatele a lidský kapitál. Celkovou politickou stabilitu podporuje členství v Evropské unii, uvedlo prohlášení Fitch.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!