Hrozba jaderného konfliktu je největší od studené války, varuje OSN | E15.cz

Hrozba jaderného konfliktu je největší od studené války, varuje OSN

Severní Korea dál testuje ničivé rakety: Nyní dokáží nést jaderné hlavice!
Severní Korea dál testuje ničivé rakety: Nyní dokáží nést jaderné hlavice!
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poprvé od konce studené války existuje hrozba jaderného konfliktu, myslí si generální tajemník OSN António Guterres. Mezinárodní společenství proto podle něj musí vytrvat v tlaku na severokorejský režim. Guterres to dnes řekl na mnichovské bezpečnostní konferenci.

"Poprvé od konce studené války čelíme hrozbě jaderného konfliktu," uvedl generální tajemník s odkazem na opakované jaderné a raketové testy KLDR. Pchjongjang podle něj jedná "zcela proti vůli mezinárodního společenství a jasně porušil několik rezolucí Rady bezpečnosti".

Guterres dnes vyzdvihl jednotu, s jakou vůči KLDR - na rozdíl od situace například v Sýrii - postupuje Rada bezpečnosti. "Je zásadní, aby se v tlaku pokračovalo," podotkl. Všichni by se podle něj měli aktivně zapojit do úsilí o jaderné odzbrojení Severní Koreje.

Jakékoliv vojenské řešení by podle šéfa této světové organizace bylo katastrofální, proto je nutné hledat diplomatické cesty. Guterres v této souvislosti zmínil možnost diplomatických jednání mezi Spojenými státy a KLDR.

Americký viceprezident Mike Pence tento týden řekl, že Spojené státy jsou ochotny jednat se zástupci Severní Koreje, aby komunistickému režimu tlumočily stanoviska týkající se tamního jaderného programu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video