Hygienik Vít je obviněn z manipulování zakázek | e15.cz

Hygienik Vít je obviněn z manipulování zakázek

Hlavní hygienik ČR Michael Vít
Hlavní hygienik ČR Michael Vít
• 
ZDROJ: E15, Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie obvinila hlavního hygienika ČR a náměstka ministra zdravotnictví Michaela Víta ze zneužití pravomocí úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Stíhá jej kvůli údajnému zmanipulování zakázek na poradenství. Vít vinu odmítá. Informovala o tom televize Nova.

Vít zakázku údajně dal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalému poslanci Otakaru Vychodilovi. Policie začala Víta prověřovat loni v září, dnes jej obvinila. „Já jsem to dneska obdržel. Já si myslím, že to dál bude vyšetřováno. Necítím se vinen, že bych se dopustil nějakého trestného činu,“ řekl Vít, který je hlavním hygienikem a náměstkem ministra zdravotnictví od března 2000. Leoš Heger je desátým ministrem zdravotnictví, za jehož působení Vít tuto funkci vykonává.

Policie zatím vyčíslila škodu na dva miliony korun. Podle Vladana Brože z organizace Transparency International (TI), která na Víta jako první podala trestní oznámení, se manipulovalo s dokumenty k výběrovému řízení. Chyběly na nich obvyklé úřední značky a někdo je navíc schoval za jednací číslo platového výměru jedné z úřednic. „Pan Vít by měl následovat starostu Prahy 2 (Jiřího) Palusku, který v okamžiku, kdy byl obviněn, odstoupil z funkce,“ řekl Nově Brož.

Až 10 let vězení

Ministr Heger dosud za Vítem stál, dnes se ale k jeho dalšímu působení ve funkci nevyjádřil. Vítovi, který je v kauze podle Novy zatím jediným obviněným, hrozí až deset let vězení.

Server Týden.cz již téměř před rokem informoval o tom, že TI podala na Víta trestní oznámení. Tentýž web loni v červenci napsal, že Heger svého náměstka potrestal za administrativní chyby smluv tím, že mu odebral na tři měsíce osobní hodnocení. Týden.cz tehdy uvedl, že podle auditu, jehož výsledky má k dispozici, však hygienik výrazněji nepochybil. Na sjednávání externího poradenství měl totiž podle kontroly právo a nedal si pouze pozor na administrativní chyby.

Vít již v minulosti uvedl, že na spolupráci s Vychodilem nic zlého nevidí. „Stejně jako je to běžné u soukromých subjektů, i jednotlivé úřady ve státní správě využívají v oblasti poradenství externích subjektů,“ řekl dříve serveru Týden.cz. Koncem loňského roku pak tento zpravodajský web napsal, že ministerstvu zdravotnictví hrozí kvůli zakázkám na poradenství, které si Vít objednal, pokuta z finančního úřadu. Hlavní hygienik prý totiž zaplatil za rady dřív, než je dostal, tedy v rozporu se smlouvou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery