Jednotka proti daňovým únikům: Obchodníci s mědí nezaplatili 400 milionů | E15.cz

Jednotka proti daňovým únikům: Obchodníci s mědí nezaplatili 400 milionů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Daňová Kobra obvinila 16 lidí a tři firmy z krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s mědí se škodou až 400 milionů korun. Obviněným hrozí až deset let vězení, přičemž sazba se může ještě o třetinu zvýšit, protože pachatelé podle kriminalistů působili jako organizovaná zločinecká skupina. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl šéf protikorupční policie Jaroslav Vild.

Kobra se případem začala zabývat v roce 2013 na základě podnětu Finančního analytického útvaru ministerstva financí. „Docházelo k takzvané simulaci obchodní činnosti subjektů. Předstíraly nějaký způsob obchodování tak, aby vylákaly daňové výhody, a neodvedly daň. Dále prodávaly zboží pod cenou,“ popsal Vild.

Na vyšetřování spolupracovali i slovenští policisté, dodávky zboží totiž putovaly za Slovenska. Kriminalisté tvrdí, že rozkrytím trestné činnosti zachránili státu téměř 400 milionů korun. Exekucí reálně zajistili 186 milionů. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, tři z nich jsou Slováci. Trestně stíhaní jsou od letošního léta, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Obtížné odhalení

Na akci navázala regionální zlínská Kobra, která rozkryla obchod s měděnými katodami zejména ze Srbska a Ruska. Pachatelé kov zdánlivě vyváželi z Česka do dalších států Evropské unie, ačkoliv kov reálně zůstával v České republice a pachatelé jej opět přeprodávali v účelově založených řetězcích.

Podle náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jindřicha Kučery bylo případ obtížné odhalit, protože trestnou činnost zakrývalo legální počínání při výkupu druhotných surovin.

Krytí masem

Pachatelé využívají pro krácení daní i obchodování s masem, představitelé Kobry dnes zmínili tři takové případy. Ve dvou samostatných kauzách Pribina a Kotel odhalili celníci ve Zlínském kraji vývoz mražených potravin, zejména kuřecího masa, na Slovensko do údajně účelově zakládaných schránkových firem, a to v letech 2012 až 2014. Na území ČR policie vede trestní řízení proti sedmi obchodním společnostem a devíti lidem, celkovou škodu zatím vyčíslila na 247,5 milionu korun. Třetí představená kauza se týká obchodování s masem z Polska přes údajně nastrčené daňové subjekty, které nepřiznávaly DPH.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům Kobra je útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy. Funguje od loňského června a za první rok existence podle policie zabránila daňovým únikům za 1,9 miliardy korun a obvinila přes 200 lidí. Podle dnes aktualizovaných statistik Kobra sečetla celkovou částku, kterou zachránila pro státní rozpočet, na 2,4 miliardy.

Kobra zasahovala například letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí kvůli fiktivnímu zakládání firem a krácení daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi, ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem. V poslední době pachatelé pro krácení daní využívají například obchodování s mraženým masem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video