Klaus považuje prohibici za nerozumnou a siláckou, Nečas za nezbytnou | E15.cz

Klaus považuje prohibici za nerozumnou a siláckou, Nečas za nezbytnou

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus označil prohibici za nerozumné silácké řešení problémů se šířením závadného alkoholu. Stát selhal v kontrole trhu s lihovinami, řekl novinářům při návštěvě Itálie. Opak si myslí premiér Petr Nečas, který tento krok státu označil za zcela nezbytný.

„Taková silácká, jednoduchá řešení, jakým bylo zavedení de facto prohibice panem ministrem zdravotnictví, se mi zdají velmi nerozumná. Myslím, že bude velmi obtížné, jak z nich vykročit,“ uvedl Klaus. V každém případě se podle něj jedná „o zásadní selhání státu v jeho kontrole světa podezřelých lihovin“.

K problému podle Klause přispělo i to, že stát dříve nastavil na alkohol „absurdně vysoké daně“. Návrh možného licencování alkoholu Klaus nechtěl podrobně komentovat. Obecně je podle něj ale vždy horší, když se stát začne do problému plést.

Zákaz prodeje lihovin od 20 procent obsahu alkoholu platí v Česku od pátečního večera. Na prezidentova slova vzápětí na tiskové konferenci ke kauze metanol reagoval premiér Nečas.

Řekl, že zákaz považuje za nezbytný a on by si to na svědomí nevzal, kdyby nebyl vyhlášen a zemřel kvůli tomu byť jeden člověk. „Mohl bych také polemizovat, že krok, který byl vyhlášen v pátek, byl za silácký označen až po šesti dnech,“ řekl premiér.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video