Koalici čeká další spor kvůli církevním restitucím | E15.cz

Koalici čeká další spor kvůli církevním restitucím

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Blazek Tomas/Sedmicka

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie usiluje o zpomalení vydávání církevního majetku. Návrh na prodloužení lhůty pro vyřizování žádostí už má připravený. Například Státní pozemkový úřad by na jejich posouzení měl rok, o šest měsíců déle než nyní. Nejpozději příští týden poslanecký klub ČSSD předloží návrh novely zákona vládě. Po jejím případném souhlasu by záleželo na Poslanecké sněmovně a Senátu. Lidový dům však velmi pravděpodobně narazí na odpor KDU-ČSL.

Šéf nejmenší koaliční strany Pavel Bělobrádek deníku E15 řekl, že k prodloužení lhůty nevidí žádný racionální důvod. Podle předsedy socialistických poslanců Jeronýma Tejce je třeba zabránit chybám, které by byly nevratné. „Jde o to, aby na vyřízení několika tisícovek žádostí podaných koncem minulého roku bylo dostatek času a úřady o nich nerozhodly, aniž by je vůbec posoudily. Naším cílem není návrh pouze předložit, musí být přijat,“ zdůraznil Tejc.

Bělobrádek je přesvědčen, že ČSSD se chce zalíbit voličům. „Slíbili jim zrušení restitucí, což je i kvůli odporu Ústavního soudu nesplnitelné, takže se to neustále snaží nějak obejít. Chytli se do vlastní pasti. Teď by lhůtu prodloužili o půl roku, příště třeba o pět let,“ uvedl.

Kdyby všichni ze čtrnácti lidoveckých poslanců byli proti, musela by nejsilnější vládní strana hledat podporu u opozice, patrně tedy u komunistů. „Je možné, že nás v dolní komoře přehlasují,“ připustil Bělobrádek. Nechtěl však spekulovat, zda by to byl důvod k rozpadu koalice.

Právě kvůli tomu, že se církve a náboženské společnosti musely o majetek přihlásit nejpozději do konce loňského prosince, nemá ČSSD vzhledem k půlroční lhůtě mnoho času. Proto by novelu ráda prosadila ve zrychleném režimu. Rezort kultury teď eviduje 5248 výzev, které se týkají 112 873 pozemků a 1842 staveb.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video