Kuba chce měkčí pravidla pro předražené zakázky | E15.cz

Kuba chce měkčí pravidla pro předražené zakázky

Ministr průmyslu a nový první místopředseda ODS Martin Kuba
Ministr průmyslu a nový první místopředseda ODS Martin Kuba
• 
ZDROJ: ctk
Daniel Novák

Daniel Novák

Návrhy na dvacátou novelu zákona o veřejných zakázkách tahá ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) jako králíky z klobouku. Nyní přišel s tím, že by se měly změkčit podmínky pro nakládání se zakázkami, které nakonec stojí víc, než se původně předpokládalo.

V současné době platí, že v případě prodražení zakázky do 20 procent původní hodnoty může zadavatel přidělit zakázku v rámci takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. To znamená, že nemusí vypisovat nový tendr a dodatečné stavební práce může udělat stejná firma jako hlavní část zakázky. Ministr navrhuje, aby se limit posunul za současných 20 procent.

„Je to věc, o které by se mělo diskutovat. Na druhé straně není normální, pokud má stavba stát 100 milionů a stojí 170 milionů,“ uvedl Kuba na včerejším Setkání lídrů českého stavebnictví. Ministrovu ideu posunutí limitu podpořil také jeho vlivný spojenec Robert Pergl z Komory administrátorů veřejných zakázek.

Zvýšení limitu pro takzvané vícepráce na 50 procent by si přál také generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. „Větší stavební projekty jsou nerealizovatelné bez toho, aby v průběhu stavby docházelo ke změnám,“ poznamenal Pilát na jiné stavební konferenci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.