Kuba podpoří Němcovou. Volebním lídrem ODS být nechce | E15.cz

Kuba podpoří Němcovou. Volebním lídrem ODS být nechce

Úřadující předseda ODS Martin Kuba a místopředsedkyně strany Miroslava Němcová vystoupili 17. července v Poslanecké sněmovně v Praze na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ODS.
Úřadující předseda ODS Martin Kuba a místopředsedkyně strany Miroslava Němcová vystoupili 17. července v Poslanecké sněmovně v Praze na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ODS.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Občanská demokratická strana představí lídry pro předčasné volby do 14 dnů. Úřadující předseda strany Martin Kuba být volebním lídrem nechce. Pokud bude o pozici volebního lídra usilovat šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, Kuba ji podpoří.

Kuba v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že strana do dvou týdnů představí lídry ve všech krajích i hlavní tvář. „O pozici volebního lídra nestojím,“ řekl Kuba. Doplnil, že je připraven podpořit Němcovou i jakékoliv jiné řešení, které bude pro stranu optimální.

Kuba v pondělí zpochybnil ambice Němcové stanout v čele občanských demokratů. Uvedl, že na kongresu před devíti měsíci to byl on, kdo v souboji s Němcovou uspěl při rozhodování o pozici prvního místopředsedy. Němcová v reakci řekla, že by chtěla vést stranu do voleb, zároveň nepovažuje za dobrou dvojkolejnost ve vedení strany. Dnes však Kuba připustil, že pro občanské demokraty by bylo výhodnější, kdyby volby byly později, aby se mohli vyrovnat se „zásahem mediálních kauz“ kolem obvinění bývalé spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a dalších lidí. Podle Kuby jsou ale volby v současné situaci jediným řešením.

Strana je podle politologů v krizi. Její dva poslanci zavinili pád koaliční většiny 101 hlasu ve Sněmovně, když nehlasovali proti důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V reakci na to se v dolní komoře zformovala ústavní většina pro rozpuštění Sněmovny. Zdá se tedy, že na podzim budou předčasné volby. Průzkumy volebních preferencí z posledních měsíců ODS zpravidla přisuzují výsledek pod 15 procenty hlasů.

David Klimeš: ODS prosí: Nevolte nás!

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video