Lednový termín stěhování munice je nereálný, tvrdí Imex Group | E15.cz

Lednový termín stěhování munice je nereálný, tvrdí Imex Group

Na snímku z 22. prosince projíždějí vozidla pyrotechniků Haluzicemi k areálu vybuchlého muničního skladu v nedalekých Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Bezpečnostní devítidenní lhůta bez neřízených výbuchů skončila, pyrotechnici začali areál čistit.
Na snímku z 22. prosince projíždějí vozidla pyrotechniků Haluzicemi k areálu vybuchlého muničního skladu v nedalekých Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Bezpečnostní devítidenní lhůta bez neřízených výbuchů skončila, pyrotechnici začali areál čistit.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nestihneme vyřídit všechna povolení, lednový termín pro přepravu munice z Vrbětic na Zlínsku do skladů v Květné na Svitavsku není reálný. Prohlásil to Radek Ondruš, právník společnosti Imex Group, která chce část uskladněné munice převézt do zahraničí. Stát se prý s firmou nebaví. Policie prý na prohlášení Imex Group nebude reagovat.

Ondruš tvrdí, že většina munice, kterou společnost ve Vrběticích má, je už prodaná. „Chceme to odvážet už dávno. Naši zákazníci na své zboží čekají. Nikdo s námi ale nekomunikuje,“ řekl. Do Květné by podle něj měla firma Imex Group převážet maximálně 200 tun munice.

Zbytek munice chce přepravit přímo k zákazníkům. „Část půjde i do zahraničí,“ řekl. A v tom vidí hlavní problém. „Během tří týdnů nemůžeme stihnout vyřídit všechny potřebná povolení pro mezinárodní přepravu,“ uvedl. Dodal, že firma ale nic oficiálně o zahájení transportů neví. „Nikdo nás nekontaktoval. Budeme proto psát veliteli zásahu, aby nám termín sdělil,“ řekl.

Starostové obcí u vrbětického areálu věří v brzký odvoz munice
Starostové obcí u vrbětického areálu věří, že odvoz munice z tamních skladů začne co nejdříve. Pyrotechnici začali v pondělí čistit vymezený okruh kolem obou vybuchlých skladů. Podle policie bude areál připravený k odvozu munice v lednu.

Čírtek: Pokud má být přeprava munice bezpečná, půjde o otázku měsíců

Do Květné bude munici převážet i společnost Excalibur Army. Ta plánuje v tamním muničním skladu dočasně uložit 2800 tun munice. Mluvčí firmy Andrej Čírtek řekl, že v termínu pro zahájení odvozu problém nevidí. „Se státní správou spolupracujeme, jednáme o využití skladu v Květné. Upozorňujeme ale na to, pokud má být přeprava munice bezpečná, půjde o otázku měsíců, nikoliv dnů,“ řekl.

Jde ale jen o dočasné řešení. Po 1. lednu 2016 musí být sklady v Květné prázdné. Společnost Excalibur Army, která má ve Vrběticích nejvíce vojenského materiálu, munici buď převeze do jiných komerčních skladů nebo rozprodá.

Armádní areál v Květné
Rozsáhlý armádní areál v Květné zabírá asi 215 hektarů, zasahuje do katastrů několika obcí. Vznikl v roce 1949, Československá lidová armáda jej využívala do roku 1969. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy jej až do roku 1990 měla v užívání sovětská armáda. Ke konci roku 2013 vojáci areál opustili a ministerstvo obrany se jej neúspěšně pokoušelo prodat.
Munice z Vrbětic by měla zabrat zhruba polovinu kapacity, 2800 tun má být uloženo v 15 objektech. Nejbližší domy v Květné jsou asi půl kilometru od bývalých skladů munice, což je ještě blíže než ve Vrběticích. Střed vesnice o třech stovkách obyvatel je vzdálený dva kilometry. Podle odhadů ministerstva vnitra bude provoz areálu v Květné stát ročně 100 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video