Lékařské odbory se domáhají vyšších platů, podaly předžalobní výzvu | E15.cz

Lékařské odbory se domáhají vyšších platů, podaly předžalobní výzvu

předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel
předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předžalobní výzvou chce Lékařský odborový klub (LOK) od ministerstva zdravotnictví dosáhnout splnění závazku, že platy lékařů v nemocnicích budou odpovídat trojnásobku průměrného platu v zemi. Závazek státu zakotvilo memorandum, které v únoru 2011 podepsal tehdejší šéf resortu Leoš Heger (TOP 09) s předsedou LOK Martinem Engelem.

„Předžalobní výzvu jsme v říjnu dali na ministerstvo ohledně neplnění závazků České republiky plynoucích z memoranda. Pokud do dvou měsíců nezareaguje, bude následovat soudní žaloba,“ řekl Engel.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl letos 62 735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře tak činí 32 450 korun, sestry 19 680 korun. Průměrný plat zaměstnance státu je 25 880 korun.

Platy jako hlavní úkol

První příležitost k diskusi s odboráři o plnění závazku z memoranda dostane ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) v pátek na slavnostním večeru, který pořádá Lékařský odborový klub k dvaceti letům existence. Ministr přislíbil účast na večeru, jehož se účastní současní i dřívější funkcionáři lékařských odborů. Účast potvrdila i řada politiků, představitelé České lékařské komory a dalších lékařských organizací. „Předsedové koaličních stran se omluvili, to svědčí, že asi nemají čisté svědomí, co se páchá se zdravotnictvím,“ poznamenal Engel.

Za dvě desítky let, co LOK funguje, zůstávají podle něj základní úkoly stejné - platy lékařů a jejich sociální situace. „Pořád také čelíme nějakým problémům, jednou to byla privatizace nemocnic, teď jsou to zase dramatické odchody, nejen už lékařů, ale i ostatních zdravotníků, kvůli kterým se zavírají zdravotnická zařízení,“ řekl Engel. Spolupráce odborů s vládou zůstává podle něj problematická.

Mladí nemají o LOK zájem

Počty členů LOK v poslední době mírně klesly, před pěti lety jich bylo 5100, nyní zhruba 4900. Mezi mladými lékaři se podle Engela nábor nedaří, starší odcházejí do důchodu a v odborech tím pádem také končí, členů proto ubývá. „Není to, že by mladí lékaři nevěřili odborům, oni nevěří už ničemu, nevěří ve výsledky jednotného postupu. A hlavně nechtějí nijak vyčuhovat z šedého průměru,“ vysvětlil.

Engel připomněl úspěchy odborářů, když postupovali jednotně. V květnu 2010 odstartovala kampaň Děkujeme, odcházíme, v níž podaly výpověď 4000 z 16 tisíc nemocničních lékařů. Po podpisu memoranda výpovědi stáhli, protože jim stát zastoupený ministrem slíbil výrazný nárůst platů.

Miluj svého státního lékaře a plať!

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video