Lidé, co vynesli fotografie Ratha ve vězení, byli zadrženi

David Rath po jednání o svém vydání k trestnímu stíhání

David Rath po jednání o svém vydání k trestnímu stíhání Zdroj: ctk

Generální inspekce bezpečnostních sborů dnes zadržela dva zaměstnance Vězeňské služby kvůli úniku vězeňských fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha a dalších sedmi lidí do médií.

Inspekce oba zadržela dnes dopoledne se souhlasem státního zástupce v rámci utajované akce Sklepmistr. „V současné době vyšetřovatel GIBS provádí závěrečné úkony trestního řízení, proto nelze v tuto chvíli sdělit více informací,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Bližší informace budou podle ní k dispozici v pondělí.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v České televizi řekl, kvůli úniku fotografií je vyšetřováno několik zaměstnanců vězeňské služby. Jde podle něj o dva či tři zaměstnance, kteří zneužili přístup do interního systému věznice. Není mezi nimi odvolaná ředitelka odboru informatiky vězeňské služby Lenka Stupková.

Fotografie Ratha z věznice v Litoměřicích zveřejnil minulou sobotu deník Blesk. V úterý přidal i snímky dalších sedmi lidí, kteří jsou v kauze obviněni.

Rath je obviněn z přijetí úplatku. Soud ho poslal do vazební věznice z obavy, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti či utéct. Policisté poslance zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Rath obvinění odmítá. Hrozí mu až dvanáctileté vězení.