Lidé si díky unikátnímu videomappingu připomněli požár Národního divadla | E15.cz

Lidé si díky unikátnímu videomappingu připomněli požár Národního divadla

Videomapping na Národním divadle
Videomapping na Národním divadle
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Share on Facebook Messenger

Stovky lidí si dnes díky videomappingu promítanému na budovu Národního divadla (ND) připomněly požár „zlaté kapličky“, který ji zachvátil 12. srpna 1881. Zájemci, kteří přes nepřízeň počasí zaplnili most Legií a nábřeží, sledovali unikátní projekci včetně efektního dýmu ze střechy budovy. Na Střeleckém ostrově byly pro diváky připraveny stánky s občerstvením i mobilní toalety.

Videomapping připomněl, že památná budova stojí díky sbírce, na které se před 150 lety podílely široké vrstvy obyvatel. Přihlížející se mohli po stáhnutí aplikace do svého mobilního telefonu či tabletu online připojit k videomappingu a projekci na fasádu Národního divadla spoluvytvářet.

V první fázi minihry hráči sbírali padající mince a pomáhali divadlo "postavit" z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožila vnitřní výzdobou. Oslavu úspěchu však přerušil požár a hráči byli vystaveni výzvě hořící divadlo uhasit.

„Je to taková volnější a hravější chvíle, které připomíná vznik Národního divadla jako symbolu české kultury a státnosti,“ uvedl ředitel ND Jan Burian.

Pro videomapping byla vybrána strana historické budovy ND směřující k řece. Projekci promítali z technického zázemí umístěného na pravém břehu Střeleckého ostrova.

ND bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa premiérou Smetanovy Libuše, komponované začátkem sedmdesátých let pro tuto příležitost. Prvním ředitelem divadla byl jmenován operní zpěvák a pedagog Jan Nepomuk Maýr. Odehrálo se v něm ještě dalších jedenáct představení, než byla budova uzavřena pro dokončovací práce. Uprostřed nich, 12. srpna 1881, došlo k požáru, který zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla.

Požár byl pochopen jako celonárodní katastrofa a vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky: za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Na sbírku přispělo celkem 45 procent lidí z Prahy. Budovu po požáru dokončil architekt Josef Schulz. Obnovené divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883 opět představením Smetanovy Libuše.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.