Lidovci vyostřili svůj postoj. Když projde zrušení lustrací, opustí koalici | E15.cz

Lidovci vyostřili svůj postoj. Když projde zrušení lustrací, opustí koalici

Lidovci vyostřili svůj postoj. Když projde zrušení lustrací, opustí koalici
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pokud návrh na zrušení lustrací projde do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Dnes to oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, podle něhož by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři. Zopakoval, že KDU-ČSL je zásadně proti zrušení lustračních zákonů, což navrhli komunisté.

„My jsme jasně upozornili naše koaliční partnery, že v případě, že by bylo prohlasováno, aby šel návrh komunistů na zrušení lustračního zákona do dalšího čtení, je to pro nás důvod ukončit naši koaliční spolupráci,“ řekl Bělobrádek.

Lidovci chtějí, aby se ve sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě před hlasováním o důvěře nové koaliční vládě. O té se bude hlasovat 18. února. KDU-ČSL v úvodu dnešního jednání poslanců neprosadila, aby dolní komora dokončila projednávání předlohy pevně ještě dnes. Její návrh podpořila drtivá většina poslanců TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu a jen jednotlivci z řad koaličních ČSSD a hnutí ANO.

KDU-ČSL se v tomto týdnu již jednou nechala slyšet, že by případné hlasování koaličních partnerů ze sociální demokracie a hnutí ANO pro zrušení lustračního zákona považovala za porušení koaliční smlouvy. Dnes tedy svůj postoj ještě vyostřila.

Principiální záležitost

Podle ministra kultury Daniela Hermana je to pro lidovce zcela principiální záležitost a zrušení lustrací by znamenalo podlomení kontinuity polistopadového vývoje, což by narušilo jejich důvěru v možnost koaliční spolupráce. „V takovém případě jsem okamžitě připraven rezignovat z postu ministra kultury,“ uvedl Herman.

Bělobrádek doplnil, že by stejně postupoval i zbývající dva lidovečtí členové vlády. „Skutečně nám nejde o ty funkce, bereme to jako možnost ovlivnit ČR pozitivním směrem, ale v případě takových zásadních věcí bychom nemohli pokračovat ve spolupráci,“ dodal.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka dříve uvedl, že sociální demokraté budou mít o lustracích volné hlasování, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zase vyjádřil přesvědčení, že i když věc není taxativně stanovena v koaliční smlouvě, nebude žádný poslanec strany hlasovat pro zrušení lustrací.

David Klimeš: Lustrace by neměli rušit komunisté

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!