Limit 40 milionů korun na prezidentskou kampaň chtějí vyčerpat Pavel a Nerudová

Příští rok si Česko zvolí nového prezidenta.

Příští rok si Česko zvolí nového prezidenta. Zdroj: Vacková Anna

Generál Petr Pavel je podle dosavadních průzkumů favoritem voleb.
Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová chce vyčerpat na svou kampaň celý finanční limit.
Matematik a podnikatel Karel Janeček bude do voleb investovat podle vývoje situace.
Na prezidenta kandiduje také Josef Středula, předseda ČMKOS.
5
Fotogalerie

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze dva kandidáti - generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši jednotek milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková hodlá investovat do své volební kampaně pouze milion korun. Zbývající náklady zaplatí z darů od občanů, podnikatelů a sponzorů. „Podle mého rozpočtu mi bude stačit k pokrytí volební kampaně částka nižší než dovoluje zákon,“ uvedla. Podle zákona mohou uchazeči o prezidentskou funkci do kampaně vložit před prvním kolem maximálně 40 milionů korun, před druhým pak dalších deset milionů korun.

Senátor Marek Hilšer počítá s celkovým rozpočtem asi 2,5 milionu korun. „Nízké náklady na kampaň jsou podmínkou udržení nezávislosti. Velké peníze na politické kampaně ze soukromých zdrojů, marketing a reklama kazí politiku, vytvářejí falešný obraz o kandidátech a v konečném důsledku potlačují veřejný zájem,“ uvedl. Prosazuje proto občanské sponzorování politiky, což pro něj znamená drobné příspěvky od občanů. „Moje kampaň je také financována z veřejného příspěvku na mandát určeného na politickou činnost,“ dodal.

Odborový předák Josef Středula očekává rozpočet kampaně v řádu několika milionů korun. „V tuto chvíli se stále vyvíjí a jednáme s významnějšími sponzory,“ uvedl Středula.

Janeček bude do voleb investovat podle vývoje situace. „V každém případě je pro mě závazný zákonný limit pro kampaň ve výši 40 milionů korun, který chci využít efektivně. Důležité však je, že si celou kampaň financuji sám, jelikož jsem nestranný a naprosto nezávislý,“ napsal.

Nerudová se svým týmem cílí na zákonný finanční limit pro obě případná kola. „Na moji kampaň přispívají dárci různých velikostí a vložila jsem na ni i své peníze. Nikdy bych nepřijala peníze od někoho, kdo by za svůj dar očekával protislužbu či výhodu,“ poznamenala.

Využít celý zákonný limit chce i Pavel. „Kampaň je hrazená z darů od podporovatelů, kteří jsou uvedení na transparentním účtu. Od jednoho dárce přijmu maximálně tři miliony korun (dva pro první kolo a jeden v případě postupu do druhého kola), abych zůstal nezávislý,“ sdělil ČTK. Doplnil, že má řadu kritérií, od koho dary přijímat nechce.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu oslovených lidí.