Karel Janeček: Názory, program a kandidatura na prezidenta | e15.cz

Prezidentský kandidát Karel Janeček. Kdo je a čím se proslavil

Dominika Odvárková, čer, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Miliardář Karel Janeček vstoupil ve známost svým volebním modelem D21, ale i projevem na Českém slavíkovi, který vyvolal vlnu reakcí. Na konci ledna 2022 také oznámil svou prezidentskou kandidaturu, kterou si hodlá financovat z vlastních peněz. Janeček avizoval, že svou výslednou kandidaturu opírá o 73 037 podpisů od občanů. Kontrola ministerstva vnitra však po kontrole uznala jen 48 091 podpisů, proti verdiktu se odvolal, Ústavní soud jeho stížnost zamítl.

Karel Janeček a válka na Ukrajině

Janeček ruskou agresi tvrdě odsoudil již první den konfliktu na sociálních sítích. 

„Jsem pro okamžitou materiální a politickou pomoc Ukrajině a Ukrajincům. Jsem pro vyloučení Ruska ze všech mezinárodních struktur a organizací. Jsem pro vyloučení Ruska z mezinárodního bankovního systému SWIFT a zmrazení veškerých aktiv, spojených s ruskými představiteli,“ vyjádřil se Janeček na svém instagramovém profilu i na facebooku.

Ukrajina v jeho očích bojuje nejen o své území, ale o budoucí směřování „lidskosti na planetě“. Rusko podle něj vyhlásilo konflikt všemu živému, nezávislému a svobodnému.

Jasně se vymezil například vůči tvrzení Rusů, že se Ukrajina chystá použít takzvanou špinavou bombu.

V souvislosti s válkou vešel ve známost také rozhovorem pro Deník N, ve kterém se přirovnal k ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. „Cením si Zelenského, i já jsem zažil situace na hraně, třeba kolem seskoků padákem,“ uvedl Janeček. 

Za svůj výrok sklidil vlnu kritiky mimo jiné i proto, že porušil licenční práva, když rozhovor zdarma zpřístupnil na svých stránkách. Janečkovi se nelíbil především titulek, který byl podle jeho názoru zavádějící.

COVID-19 a Český slavík

Zájem médií vyvolal Janečkův projev na Českém slavíkovi, ve kterém vyjádřil svůj názor na pandemickou situaci. „Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil mimo jiné.

Očkování dětí proti nákaze nepovažuje miliardář za nutné. „Společenský nátlak a vyvolávání strachu odpírá možnost svobodné volby,“ sdělil. Televize Nova, na které se Český slavík vysílal, se od vyjádření distancovala s tím, že pořad je připravován externí firmou, která odpovídá za jeho kvalitu. Ohradily se i některé české celebrity.

Janeček se pak vyjádřil ke kritice na sociálních sítích, kde uvedl, že si za svými názory stojí. Vědecké poznání však plně respektuje. S Janečkem také po proslovu ukončil spolupráci Nadační fond Neuron.

Názory a volební program

Česko se podle osmačtyřicetiletého Janečka nachází v naprosto klíčovém okamžiku historie a prochází ultimativní zkouškou, ve které musí obstát. „ Věřím, že budeme úspěšní a že se tak můžeme stát vzorem nejen pro Evropu, ale i pro celý svět," řekl. Voliče plánuje oslovit vizí svobodné, úspěšné a prosperující země. Svou kandidaturu vnímá jako příspěvek k realizaci této vize.

Na svou podporu spustil projekt Tohle jsme my. Za cíl mu dává, aby na základě celospolečenské diskuse vytvořil "společenskou ústavu" pro úspěšnou, sebevědomou a sociálně ohleduplnou budoucnost České republiky. Postavit ji chce na pěti prioritních oblastech, mezi kterými je důraz na vzdělávání, spravedlivý stát nebo zdravý a aktivní život.

Slibuje boj proti korupci nebo podporu matkám samoživitelkám a seniorům. Za důležité považuje prosazování zdravého životního stylu, aby lidé získali cestou fyzické aktivity přirozenou imunitu. Chce, aby Česko nebylo montovnou, ale průmyslovou, uměleckou a vědeckou velmocí a inspirací pro celý svět. Za důležité proto považuje věnovat se inovacím, digitalizaci státní správy, životnímu prostředí a rozvoji podnikatelského prostředí.

Další část kampaně, kterou pojmenoval Tohle je Karel, zahájil na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Ta by ve třech fázích – Poznej Karla, Potkej Karla, Zvol Karla – měla vést až k Janečkovu vítězství. Republiku proto oblepil plakáty, na kterých jezdí na jednokolce nebo svlečený do půli těla dělá stojku u vody. 

Netradiční je i způsob vedení kontaktní kampaně. Janeček si v každém kraji vybral horu, kterou s příznivci v průběhu letních a podzimních měsíců zdolá. Mladší generaci se snaží zaujmout snahou přenést část kampaně do metaversu. V spolupráci se společností Somnium Space už představil svého avatara, který by jí měl voliče provázet.

Co je systém D21

Matematik Janeček je také autorem metody D21. Systém D21 je hlasovací a volební nástroj. Základním předpokladem D21 je, že každý volič má k dispozici více hlasů, než kolik je vítězných možností. Všechny hlasy mají stejnou váhu a volič je může, ale nemusí použít všechny.

Pro každou z možností lze hlasovat pouze jedním hlasem. Pro udělení minusového hlasu je nutné rozdat alespoň dva plusové. Počet plusových a minusových hlasů se může měnit podle konkrétní volební situace. K modifikacím vždy dochází podle základního algoritmu. Systém je složitější oproti dosavadnímu, Janeček se ho však snaží delší dobu prosadit. 

Díky efektu více hlasů vítězí v D21 taková možnost, na které se svými hlasy shodne co nejvíce voličů a hlasujících. Minusový hlas odhaluje kontroverzní možnosti, které sice mohou mít hodně zastánců, ale také odpůrců. To oslabuje populisty, extremisty a další kandidáty, kteří rozdělují společnost.

Majetek a byznys Karla Janečka

Už jako student si Janeček vydělal první milion v amerických kasinech. Povedlo se mu to tak, že využil své matematické znalosti při hře black jack a dokázal vypočítat pravděpodobnost, zda spíše vyhraje, či prohraje. Do většiny kasin v USA má tak zakázán vstup. 

S vyhranými penězi začal obchodovat na finančních trzích. Kolem roku 2000 začal vést firmu RSJ, která se stala výrazným hráčem v obchodu s cennými papíry. V té době přišel na nápad vyvinout program, který by uměl sám obchodovat na burze. Díky tomu počítače jeho firmy skutečně samy obchodují a vydělávají stovky milionů korun ročně.

Janeček svůj podíl v investiční skupině RSJ Investments vzhledem k prezidentské kandidatuře letos v březnu prodal. V samotné společnosti RSJ ale zůstává.

Podstatná část Janečkova jmění je podle časopisu Forbes vyčleněna do svěřenského fondu TRUST 21, pod který spadají společnosti Byznys 21 s.r.o. a Fond 21 s.r.o. Ty mají v majetku především cenné papíry a podíly ve startupech.

Velkou část jmění má Janeček uloženou také ve zmiňované firmě RSJ nebo v dalších cenných papírech, nemovitostech, autech, kryptoměnách a v dalších startupových projektech. Vedle toho je součástí jeho majetku letecký simulátor Pilot21, konopná firma CB21 Pharma nebo luxusní zanzibarský resort Zuri.

Neziskové organizace

Janeček je posedlý číslem 21, což se projevuje nejen v názvech jeho firem, jako je startupový inkubátor UP21, letecký simulátor Pilot21 nebo závodní tým Racing 21, ale i v názvech jeho dalších projektů a nadací.

Na sklonku roku 2010 spolu s hercem Janem Krausem a pivovarníkem Stanislavem Bernardem založili Nadační fond proti korupci, který podporuje projekty odhalující korupční jednání ve veřejné správě. Založil také Institute H21, což býval Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu, který se dnes se jmenuje Nadační fond Neuron na podporu vědy. Stál i u zrodu Nadačního fondu pomoci a platformy Znesnáze21, Nadace Karla Janečka a nadace Science 21.

Rozhovor s Karlem Janečkem pro Prostor X: Pohybem ušetříme zdravotní výdaje. Souhlasím s Wimem Hofem, nebude potřeba tolik nemocnic.

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Karlem Janečkem

Vzdělání

Karel Janeček vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, kde také přednášel finanční matematiku. Později se vzdělával na několika univerzitách ve Spojených státech, kde získal i doktorský titul PhD. v oboru finanční matematika na vyhlášené škole Carnegie Mellon University v Pittsburghu. 

Manželky a děti Karla Janečka

Svou první manželku Michaelu poznal Janeček ještě na studiích. Mají spolu dvě dcery. Druhá Janečkova manželka Mariem Mhadhbi byla tunisko-francouzského původu. Při rozvodu se objevily neshody týkající se péče o jejich syna. Mariem dokonce na Janečka podala trestní oznámení za domácí násilí, ale francouzský soud obvinění smetl ze stolu.

Současná Janečkova partnerka se jmenuje Lilia Khousnoutdinova. V létě 2017 spolu uzavřeli buddhistický sňatek, na magické datum 21. 12. 2021 v 12:21 si řekli své ano i v České republice. V květnu 2018 se jim narodila dcera Isabela a v roce 2021 syn Karel. 

Prezidentská kampaň

Část kampaně, kterou pojmenoval Tohle je Karel, zahájil na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Ta by ve třech fázích – Poznej Karla, Potkej Karla, Zvol Karla – měla vést až k Janečkovu vítězství. Republiku proto oblepil plakáty, na kterých jezdí na jednokolce nebo svlečený do půli těla dělá stojku u vody. 

Netradiční je i způsob vedení kontaktní kampaně. Janeček si v každém kraji vybral horu, kterou s příznivci v průběhu letních a podzimních měsíců zdolá. Mladší generaci se snaží zaujmout snahou přenést část kampaně do metaversu. V spolupráci se společností Somnium Space už představil svého avatara, který by jí měl voliče provázet.

Za krypto si koupil virtuální pozemek ve VR metaverzu Somnium Space, odkud povede část své kampaně na prezidenta. Miliardář neupřesnil, kolik přesně do celé aktivity ve virtuální realitě investoval. Serveru Lupa.cz však sdělil, že si v Somnium Space pořídil parcelu o velikosti XL, která se na tržišti OpenSea prodává za cenu kolem pěti Ethereum, což je asi 189 tisíc korun.

Volební průzkumy

Aktuální volební průzkumy Janečkovi velké šance zatím nedávají. Janeček zaostává nejen za dosavadními favority Andrejem Babišem a Petrem Pavlem, ale i kandidáty jako Danuše Nerudová nebo Josef Středula. Velké šance mu nedávají ani sázkaři.

Další kandidáti na prezidenta v roce 2023

Do prezidentských voleb se chystá poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka ČAP Denisa Rohanová, senátoři Pavel FischerMarek Hilšer, armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová, předseda odborových svazů Josef Středula a lékař a bývalý rektor UK Tomáš Zima. Kandidaturu na prezidenta potvrdil i bývalý premiér Andrej Babiš.

Kandidáti na prezidenta 2023 přehledně >>>

Karel Janeček
Datum narození 26. července 1973
Manželka Lilia Khousnoutdinova
Povolání matematik, podnikatel
Vzdělání Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy
Oficiální oznámení kandidatury 21. ledna 2022
Podpisy pro kandidaturu 48 091 občanů (NEMŮŽE KANDIDOVAT)
Autor: Dominika Odvárková, čer, swp

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery