Máte málo důkazů, tvrdí obžalování, kteří měli ovlivňovat ROP Severozápad | E15.cz

Máte málo důkazů, tvrdí obžalování, kteří měli ovlivňovat ROP Severozápad

Jeden z obviněných Petr Kušnierz
Jeden z obviněných Petr Kušnierz
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obžalovaní v kauze údajného ovlivňování projektů v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad žádají doplnění důkazů i výslechy dalších svědků. Obžalobě z ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun čelí šest lidí, včetně tří bývalých ředitelů úřadu ROP Severozápad. U Krajského soud v Ústí nad Labem dnes pokračovalo hlavní líčení v tomto případu.

Někdejší ředitel ROP Severozápad Petr Vráblík řekl, že chce, aby u soudu vypovídali další svědci. „Už opakovaně jsem navrhoval vyslechnutí příjemců dotace z dob mého působení. Často jsou to malé obce,“ řekl Vráblík. Dodal, že v trestním spisu chybí i řada důležitých dokumentů, včetně smluv o projektech. O jejich doplnění podle svých slov marně žádal i policii. Předsedkyně senátu Kamila Elsnicová obžalovaným řekla, že o požadavcích na doplnění dokazování soud rozhodne nejpozději v listopadu.

Obžalobě z pokusu o ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun čelí šest lidí včetně bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudy a tří bývalých ředitelů úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, Pavla Markvarta a Petra Vráblíka. Více než 922 milionů úřad ROP Severozápad proplatil.

Výpověď náměstkyně

U soudu dnes vypovídala náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která v roce 2007 vedla společnost, jež pro ROP Severozápad připravila operační manuál. Tím se měli řídit úředníci, kteří dotace administrovali. Prakticky totožný manuál měl podle Dostálové i ROP Severovýchod.

Proces začal loni v září. K trestnímu řízení se s nárokem na náhradu škody připojily i úřady. Ministerstvo financí požaduje 775 milionů korun. Ústecký kraj a úřad ROP Severozápad požadují shodně po 628 milionech. Soud už v červnu jednoho z obžalovaných Omara Koleilata zprostil obžaloby. Hlavní líčení je zatím nařízeno na čtyři dny v listopadu a čtyři dny v prosinci. Kdy padne i rozsudek, není zatím jasné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video