Mazánkův útvar se chce přestěhovat na Zbraslav do stavby za miliardy | E15.cz

Mazánkův útvar se chce přestěhovat na Zbraslav do stavby za miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policie chce v Praze na Zbraslavi vybudovat nový komplex, kam by přesídlili Kriminalistický ústav a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Náklady na přípravu projektu a výstavbu se předběžně odhadují na více než 2,6 miliardy korun. Dalších 600 milionů by mohlo stát vybavení moderních laboratoří pro kriminalisty. Nový areál by měl vzniknout v letech 2018 až 2022. Nejprve však musí záměr schválit vláda. 

 

Ve zbraslavském areálu nyní sídlí středočeská krajská policie a část nedávno vzniklé NCOZ včetně jejího vedení. Další část centrály sídlí v centru Prahy stejně jako Kriminalistický ústav. 

Policie chce nový komplex na okraji Prahy postavit kvůli tomu, že policisté nyní nemají pro práci vhodné podmínky. "Stávající objekty dlouhodobě nesplňují požadavky, současně jejich dispozice a kapacita neumožňuje rozvoj útvarů," stojí v podkladech, které ministerstvo vnitra brzy předloží vládě.

Výstavba nového komplexu je podle policie také výhodnější ekonomickou variantou, jelikož se ušetří za provozní náklady za objekty v centru metropole, které by patrně brzy musely projít opravami. Po odstěhování policejních složek se budou moct prodat. V horizontu 20 let by se mohlo ušetřit přes 1,3 miliardy korun, odhadla úspory policie.

Lokalita na Zbraslavi byla zvolena kvůli tomu, že výstavba je v souladu s územním plánem. Policie by z evropských fondů chtěla získat dotaci až 650 milionů korun na výstavbu části objektu pro Kriminalistický ústav. "Podmínkou pro získání dotace je předložení projektové žádosti nejpozději v březnu 2018. Povinnou přílohou je pravomocné územní rozhodnutí a podaná žádost o stavební povolení," uvádí materiál. Zbývající více než dvě miliardy korun na výstavbu mělo jít ze státního rozpočtu.

Policie ve zdůvodnění záměru výstavby informuje také o dalších nákladech. Kriminalistický ústav by měl získat moderní laboratoře, jejichž cena se odhaduje na 600 milionů korun. Polovinu z těchto peněz chce policie opět získat z evropských dotací.

Výstavbě ještě bude předcházet dlouhý proces. Vláda nejprve musí záměr schválit. Ministři vnitra a financí pak budou muset v rozpočtu hledat 3,2 miliardy korun. Současně začne vznikat projekt, policie také musí získat potřebná povolení k zahájení stavby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video